Informacje

ŚWIĘTO STRAŻAKÓW 2022

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

20 maja 2022 roku z okazji Powiatowych obchodów 30-lecia powstania Państwowej Straży Pożarnej oraz Dnia Strażaka 2022, o godzinie 11:45 spod budynku Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Żurominie, w asyście orkiestry nastąpił przemarsz pocztów sztandarowych, pododdziałów Państwowej Straży Pożarnej i Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu powiatu żuromińskiego do Kościoła pw. Św. Antoniego z Padwy w Żurominie na uroczystą Mszę Świętą w intencji strażaków i ich rodzin.

Po nabożeństwie uczestnicy uroczystości przemaszerowali do pobliskiego parku miejskiego pod pomnik Ofiar II Wojny Światowej na dalszą część obchodów. Uroczystość rozpoczęła się złożeniem meldunku Wicemarszałkowi Sejmu RP Piotrowi Zgorzelskiemu, który dokonał przeglądu pododdziałów i powitał poczty sztandarowe. Następnie podniesiono flagę państwową wraz z odegraniem hymnu narodowego.

W dalszej części uroczystości, Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Żurominie st. bryg. Zbigniew Kąpiński przywitał gości i wszystkich uczestników obchodów oraz wygłosił okolicznościowe przemówienie.

Następnie wręczono odznaczenia, awanse na wyższe stopnie służbowe oraz dyplomy Komendanta Głównego PSP i medale  okolicznościowe z okazji 30–lecia Państwowej Straży Pożarnej.

„Odznaką zasłużony dla ochrony przeciwpożarowej” wyróżniono pięciu funkcjonariuszy Komendy Powiatowej PSP w Żurominie. Trzech funkcjonariusz Komendy Powiatowej PSP w Żurominie i strażaka OSP odznaczono medalami za zasługi dla pożarnictwa.

Na wyższy stopień służbowy awansowano:

– w korpusie oficerów do stopnia starszego kapitana jednego funkcjonariusza;

– w korpusie podoficerów do stopnia starszego ogniomistrza pięciu funkcjonariuszy i do stopnia ogniomistrza pięciu funkcjonariuszy;

– w korpusie szeregowych do stopnia starszego strażaka jednego funkcjonariusza.

Za wzorową postawę i wysokie osiągnięcia w realizacji zadań służbowych Komendant Główny PSP wyróżnił dyplomem jednego funkcjonariusza i jednego pracownika cywilnego Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Żurominie.

W ramach obchodów Jubileuszu 30-lecia powołania Państwowej Straży Pożarnej w uznaniu zasług na rzecz organizacji, funkcjonowania i rozwoju systemu ochrony przeciwpożarowej, ratownictwa, ochrony ludności i obrony cywilnej, okolicznościowym Dyplomem Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej wyróżniono dwóch funkcjonariusz KP PSP Żuromin, w tym Komendanta Powiatowego PSP w Żurominie st. bryg. Zbigniewa Kąpińskiego.

Medalem okolicznościowym Mazowieckiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej wyróżniono Starostę Żuromińskiego Pana Jerzego Rzymowskiego oraz Komendanta Powiatowego PSP w Żurominie. Mazowiecki Komendant Wojewódzki PSP nadbryg. Jarosław Nowosielski za zaangażowanie w realizację zadań służbowych przyznał wyróżniającym się strażakom Komendy Powiatowej PSP w Żurominie nagrody pieniężne, w tym za pomoc humanitarną uchodźcom z Ukrainy.  

Po wręczeniu awansów, odznaczeń i dyplomów, odbyło się uroczyste przekazanie dwóch pojazdów, które zwiększyły potencjał ratowniczy powiatu żuromińskiego, tj. ciężkiego samochodu ratowniczo-gaśniczego GCBA 5/32 na podwoziu MAN oraz samochodu operacyjnego Fiat Tipo. Po poświęceniu pojazdów przez kapelana strażaków powiatu żuromińskiego, nastąpiła prezentacja pojazdów.

Kolejnym elementem były przemówienia okolicznościowe przybyłych na święto strażaków gości, tj. parlamentarzystów oraz przedstawiciela Sejmiku Województwa Mazowieckiego. Okolicznościowe przemówienie wygłosił również Zastępca Mazowieckiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Dariusz Stumski.

Na koniec uroczystego apelu pod Pomnikiem Ofiar II Wojny Światowej, parlamentarzyści, delegacje służb mundurowych oraz samorządowców, złożyły wieńce w hołdzie poległym.

Ostatnią częścią obchodów była defilada ulicami Żuromina, w której udział wzięły pododdziały uczestniczące w uroczystości, a także przekazywane Komendzie pojazdy oraz samochody, które w ostatnim trzydziestoleciu stanowiły wyposażenie KP PSP Żuromin.

Opracowanie: st. kpt. Tomasz Welenc – KP PSP Żuromin, redagowała: sekc. Katarzyna Urbanowska – Komenda Wojewódzka PSP w Warszawie.
Zdjęcia: Joanna Łukasiak – KP PSP Żuromin.

Dodaj komentarz

Kliknij by dodać komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.