Informacje

SZCZEPIONEK NIE MA. POWIATOWY PROGRAM ZAGROŻONY

Nie wiadomo, czy uda się zrealizować tegoroczną edycję powiatowego programu szczepień przeciwko grypie. Dlaczego? Nigdzie nie ma szczepionek.
fot. archiwum

Przez dwa lata samorząd powiatu realizował program szczepień przeciwko grypie, który skierowany był do osób w wieku powyżej 55 lat. W tym roku przyjęto program na kolejne dwa lata. Ale nie wiadomo, czy w najbliższym czasie uda się go w ogóle zrealizować. W zeszłym roku o tej porze już trwała jego realizacja. Obecnie nie wiadomo, kiedy i czy w ogóle wyszczepianie się rozpocznie. – Na razie nie dotarła do nas nawet jedna sztuka. Program jest zagrożony do momentu, aż szczepionek nie będzie – mówi wicestarosta Ireneusz Rejmus. Jak podkreśla, zarządowi wydawało się, że skoro od dwóch lat taki program jest realizowany to tym bardziej te szczepionki powinny trafić do samorządu jak najszybciej, by rozpocząć kolejną edycję szczepień. Tym bardziej również, że kilka tygodni temu powiat został doceniony za realizację profilaktycznego zadania.

Nagrodę przyznała Rada Naukowa Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy, która corocznie organizuje konkurs Samorządowy Lider. Celem tego konkursu jest aktywizacja jednostek samorządu terytorialnego w zakresie realizacji programów zdrowotnych oraz popularyzacji samorządowych działań w dziedzinie profilaktyki grypy. Samorząd powiatu został doceniony za trzy aspekty. Po pierwsze dzięki realizacji programu zwiększyła się o 100% wyszczepialność mieszkańców powiatu. Po drugie spadła o 10% zachorowalność na grypę oraz to, że zakładana jest dalsza kontynuacja programu darmowych szczepień.

Czy uda się w ogóle rozpocząć tegoroczną edycję, nie wiadomo. – Liczyliśmy, że uda się program kontynuować, bo jest ciekawy i cieszy się zainteresowaniem – podkreśla starosta Jerzy Rzymowski. Na razie nic nie jest wstrzymane, samorząd wciąż czeka na jakiekolwiek informacje o dostępności szczepionek. – Ale może dojść do takiego momentu, że będzie to już nieaktualne – dodaje. Ma jednak nadzieję, że tak się nie stanie.

– Sporo ludzi wciąż się o nie pyta, widać, że jest spore zainteresowanie – podkreśla Jerzy Rzymowski. Spore było już w ubiegłym roku, a obecna sytuacja z koronawirusem spowodowała, że dziś szczepieniem przeciw grypie zainteresowało się znacznie więcej mieszkańców. Zastanawiano się też, by kupić szczepionki i zaszczepić – oczywiście tych chętnych – pracowników powiatowych jednostek. Co będzie z tych planów?

AO

komentarzy

Kliknij by dodać komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

  • Ciekawe jakim cudem inne miasta pozyskały szczepionki przeciw grypie zaszczepiając swoich seniorów ? czyżby nasi włodarze zaspali terminy dostaw szczepionek ?

    • Bardzo dużo miast ,tzw.stolicą województwa (Toruń , Gdańsk , Radom , Bydgoszcz , Białystok , Opole itp.) oraz miast powiatowych,postarało się o szczepionki przeciw grypie dla swoich seniorów ,