Informacje

SZKOŁA DZIAŁA DLA DOBRA UCZNIÓW

Mimo pandemii i tego, że co chwila w jakiejś placówce kolejne grupy najmłodszych uczniów trafiają w kwarantannę, a teraz w kl. IV-VIII i średnich odbywa się nauka zdalna, Zespół Szkół Specjalnych w Żurominie wciąż działa stacjonarnie.
Uczniowie kl. przysposabiającej do pracy prezentują wykonane prace plastyczne

Po doświadczeniach z poprzedniego roku szkolnego, resort oświaty zdecydował się przyjąć dodatkowe rozwiązania dla uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. Dyrektorzy tych placówek mogą sami decydować o trybie nauczania w klasach IV-VIII szkół podstawowych
i w szkołach przysposabiających do pracy.

Dlatego właśnie w Żurominie nadal obowiązuje nauczanie stacjonarne, gdyż podczas nauczania zdalnego nauczyciele mają ograniczone możliwości wspierania rodzica w nauczaniu dziecka.

Specyfika kształcenia tej grupy uczniów polega na nauczaniu i wychowaniu całościowym, zintegrowanym, opartym na wielozmysłowym poznawaniu otaczającego świata. Najważniejsze
w edukacji uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym jest rozwijanie kompetencji osobistych, komunikacyjnych i społecznych, które pozwolą na przyszłe
w miarę samodzielne, godne i wartościowe życie w dorosłości, w maksymalnej integracji z innymi członkami społeczeństwa. Dlatego też podczas zajęć w ZSS uczniowie bardzo dużo czasu poświęcają na gotowanie, pieczenie potraw, przygotowywanie sałatek, surówek, ale także uczą się, że równie ważna jak smak, jest umiejętność podania danej potrawy. Nie zapominają także o tym, że bardzo istotna jest zdrowa, zbilansowana dieta, a samodzielnie przygotowane posiłki smakują jak żadne inne.

Trwająca jesień to wyjątkowy czas, niezwykle obfity w różnego rodzaju dary. Korzystając z nich, zarówno dostępnych w sadzie, jak i ogrodzie, uczniowie klas przysposabiających do pracy tworzą prace plastyczne, jesienne dekoracje, korzystają także z nauki z wykorzystaniem narzędzi stolarskich, wypalają w drewnie.

Wszyscy uczniowie włączają się także w szereg akcji takich jak: „Sprzątanie świata”, „Cała Polska czyta dzieciom” (o czym niedawno pisaliśmy na naszych łamach). Biorą również udział w konkursach organizowanych w ich placówce, np. na najpiękniejszy lampion szkolny.

AO

Po wspólnym przyrządzeniu sałatki następuje wspólny posiłek. Jedzenie przygotowane własnoręcznie pysznie smakuje.
Przygotowanie pysznego soku z darów ogrodu

Dodaj komentarz

Kliknij by dodać komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.