Informacje

SZKOŁY W GMINNYM PROJEKCIE

W ramach projektu unijnego „Human Smart Cities”, realizowanego przez gminę Żuromin wspólnie z Politechniką Warszawską w żuromińskich podstawówkach odbyły się specjalne warsztaty.

W czwartek 15 października klasy I-III wzięły udział w warsztatach dotyczących poprawnej segregacji śmieci, jakie zorganizowano w ramach realizacji projektu pn. „Zwiększenie udziału mieszkańców Żuromina w procesie zarządzania, monitoringu środowiskowego oraz kreowania wizji rozwoju miasta poprzez pobudzenie geopartycypacji społecznej” realizowanego w ramach konkursu „Human Smart Cities. Inteligentne miasta współtworzone przez mieszkańców”. Projekt współfinansowany jest z Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna.

Uczniowie z klas I-III tworzyli postacie super bohaterów, które miały im pomóc w realizacji „ECO Misji”. Dzieci identyfikowały problemy występujące w mieście, uczyły się jak w sposób prawidłowy segregować śmieci. Ponadto w czasie spotkania wskazywano rozwiązania co zrobić aby ich było mniej, jak nadać odpadom drugie życie w myśl hasła „ nie wyrzucaj- wykorzystaj”. Dodatkowo podjęta została dyskusja na temat tego co zrobić, aby żyło nam się lepiej, zdrowiej i w zgodzie ze środowiskiem.

Z uwagi na duże zainteresowanie wśród młodzieży z miasta warsztatami diagnostyczno-wydobywczymi z elementami metodologii design thinking przeprowadzono jeszcze jeden warsztat. Na spotkaniu poruszane było zagadnienie co zrobić, aby w naszej społeczności żyło się lepiej.

W ramach realizacji projektu tworzone są gry edukacyjne przeznaczone dla graczy w zróżnicowanym wieku. Gra traktowana jest jako metoda ułatwiającą zdobywanie wiedzy. Gra przygotowana przez zespół z Politechniki Warszawskiej w rodzaju „serious games” służy, tak jak i inne tego rodzaju, rozwijaniu oraz utrwalaniu przez graczy umiejętności, a także rozwiązywaniu problemów.

W ramach wizyty naukowców z Politechniki Warszawskiej były zorganizowane także warsztaty edukacyjne wraz z elementami prototypowania. Podczas tych spotkań udało się zbudować trzy czujniki zapachu. Urządzenia zostaną wykorzystane do pomiaru zapachu na terenie miasta Żuromin.

Celem realizacji projektu jest wzrost zaangażowania społecznego mieszkańców i kształtowanie aktywnego i otwartego społeczeństwa informacyjnego. Z pewnością wiedza przekazana podczas spotkania przyda się też dzieciom na co dzień.

AO

Fot. BIP Żuromin

Dodaj komentarz

Kliknij by dodać komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.