Dzień 11 listopada to dla każdego Polaka ważna data – symbol miłości Ojczyzny, walki o wolność, symbol wiary i zwycięstwa. Patriotyczne święto skłania nas do refleksji nad wartością dzisiejszej naszej wolności i niepodległości.
W ZST-Z w Żurominie Narodowe Święto Niepodległości obchodzono 10 listopada. Uroczysty apel zorganizowano w sali gimnastycznej, z zachowaniem procedur sanitarnych. – Spotykamy się dziś by w poczuciu wspólnoty kultywować tradycję naszych przodków – rozpoczynając go podkreśliła Dominika Rzymowska, przewodnicząca samorządu uczniowskiego. O godzinie 11.11, odświętnie ubrani uczniowie, dyrekcja, nauczyciele oraz pracownicy szkoły, z biało-czerwonymi kotylionami lub wstążką na piersi, zaśpiewali głośno 4 zwrotki Mazurka Dąbrowskiego. Hymn zaintonował nauczyciel historii Marcin Krasiński. W ten sposób szkoła już po raz czwarty wzięła udział w akcji prowadzonej przez MEN pt. ,,Szkoła do hymnu”.
Po hymnie zabierając głos dyrektor Wojciech Smoliński podkreślił, że data 11 listopada 1918r. jest niewątpliwie jedną z najważniejszych dat w naszej historii. Mówiąc o marzeniach Polaków o wolnej i niepodległej Ojczyźnie przypomniał ówczesne fakty historyczne, które poprzedziły ten historyczny moment, kiedy po 123 latach Polska znów stałą się krajem niepodległym
– Manifestujemy swój patriotyzm, co dla wielu pokoleń naszych przodków było marzeniem, dla nas stało się codziennością – zaznaczył. Zwrócił się do wszystkich z pytaniem, by przemyśleli, czy symbole narodowe wszyscy traktujemy z należytą godnością i szacunkiem. Przypomniał też słowa Józefa Piłsudskiego, który powiedział, że naród, który nie szanuje swojej przeszłości, nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości. Dyrektor zaznaczył również, że dziś patriotyzm nie wymaga od nas poświęcenia, ofiary krwi czy dokonywania dramatycznych wyborów między życiem prywatnym a służbą Ojczyźnie.
– Nie znaczy to jednak, że patriotyzm przestał być potrzebny, że nie jest aktualny we współczesnym świecie. Jest bowiem dokładnie odwrotnie. W zjednoczonej Europie tyle będziemy znaczyć, na ile potrafimy być odrębni, wnieść swój wkład w tworzeniu własnego domu – powiedział.
Chwilę potem minutą ciszy uczczono znanych bohaterów historii, ale także tych, którzy leżą jeszcze w nieodkrytych, bezimiennych mogiłach na terenie dawnej i obecnej Polski. Z tej okazji utwór „Śpij kolego” wykonali na trąbkach uczniowie Marcin Ulanowski z kl. III TSMp i Mateusz Stańczak z kl. III TIga.
Potem odbył się czwarty już „ Przegląd pieśni i piosenek patriotycznych”, przygotowany przez nauczycieli szkoły – Annę Wilary, Annę Wronkowską, Krzysztofa Błaszkiewicza, Andrzeja Kasińskiego, Piotra Oleksiaka, Piotra Zgorzelskiego, Marcina Krasińskiego. . Mottem przeglądu stały się słowa Oskara Kolberga: „Naród, który przestaje śpiewać, przestaje istnieć”.
Cała społeczność szkolna w skupieniu wysłuchała wszystkich występów, zarówno grupowych, jak i indywidualnych. Śpiewano m.in. „Szarą piechotę”, „Wojenko, wojenko”, „O mój rozmarynie”, „Ojczyzno ma” czy „Przybyli ułani pod okienko”. W prezentowanym repertuarze nie zabrakło „Białego krzyża” Czerwonych Gitar i „Dziewczyny z granatem”.
Agnieszka Makuszewska
Dodaj komentarz