Informacje Zdrowie

SZPITAL W ŻUROMINIE DOSTAŁ NOWĄ KARETKĘ

Aż 161 nowych karetek trafiło na Mazowsze dzięki wsparciu Unii Europejskiej. Ambulanse zostały zakupione w ramach największego w Europie projektu COVID-owego prowadzonego przez Samorząd Województwa Mazowieckiego. Program umożliwia doposażenie placówek medycznych w niezbędny sprzęt. Władze regionu uruchomiły go po wybuchu pandemii. Jego wartość to blisko 580 mln zł. Na mapie dofinansowań znalazł się szpital w Żurominie.

Samorząd Województwa Mazowieckiego prowadzi największy w Europie projekt COVID-owy.  Początkowo jego wartość wynosiła 150 mln zł. Dziś jest prawie cztery razy więcej. Do szpitali w województwie trafiło 161 ambulansów i 5 busów do transportu osób zakażonych. Taki trafił również do Szpitala Powiatowego w Żurominie.

W ramach programu kupowane są wszystkie trzy typy karetek. Najwięcej – bo aż 88 – to karetki typu C, nazwane mobilnymi jednostkami intensywnej opieki. Na ich pokładzie można bezpiecznie przewozić i monitorować stan zdrowia pacjentów. Kolejne 22 pojazdów to ambulanse typu A, czyli służące do przewozu chorych, których życie nie jest zagrożone. Pozostałe 18 to karetki typu B, które są przystosowane do transportu i podstawowego leczenia i monitorowania chorych.

Nowa karetka, która trafiła do żuromińskiego szpitala, marki Volkswagen Crafter, to ambulans typu C –  najwyższa klasa wśród karetek.  Wyposażona jest zgodnie z wszystkimi normami przewidzianymi dla karetek Państwowego Systemu Ratownictwa Medycznego i karetki transportowej. Ambulans  wyposażony jest  m.in. w nosze najnowszej generacji, defibrylator, pulsoksymetr, pompę infuzyjną, krzesełko kardiologiczne, dwie deski ortopedyczne, a także system unieruchamiający do bezpiecznego transportu dzieci na noszach.

Ambulans został włączony do Zespołów Ratownictwa Medycznego SPZZOZ w Żurominie i będzie służył zarówno mieszkańcom powiatu żuromińskiego, jak i innym osobom potrzebującym.

Ambulans zakupiony został w ramach projektu ,,Zakup niezbędnego sprzętu oraz adaptacja pomieszczeń w związku z pojawieniem się koronawirusa SARS-CoV-2 na terenie województwa mazowieckiego”. Jest to już druga karetka przekazana przez Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego dla żuromińskiego szpitala. Wartość pojazdu to kwota 679 623,00 tys. Zł.

-Bardzo się cieszymy, dziękujemy i prosimy o więcej – mówi dyrektor SPZZOZ Zbigniew Białczak.

Uroczyste przekazanie kluczyków dyrektorowi szpitala odbyło się w sobotę, 23 marca, podczas wizyty Marszałka Województwa mazowieckiego Adama Struzika w powiecie żuromińskim. Towarzyszyli mu starosta Jerzy Rzymowski i wicestarosta Ireneusz Rejmus.

Pokazując nam bogato wyposażone wnętrze karetki marszałek Adam Struzik podkreślał jej nowoczesność, z której będą korzystać mieszkańcy powiatu, pacjenci tutejszego szpitala.

Agnieszka Orkwiszewska

fot. AO

Dodaj komentarz

Kliknij by dodać komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.