

W tym roku szkolnym technikum przystąpiło do programu „Szkoła-Ambasador Parlamentu Europejskiego” (EPAS – European Parliament Ambassador School) w edycji 2020/2021. Inicjatywa EPAS skierowana jest do uczniów i nauczycieli szkół średnich ogólnokształcących oraz zawodowych i ma na celu tworzenie sieci placówek współpracujących z Parlamentem Europejskim, a także z biurami PE. Program służy propagowaniu wiedzy na temat europejskiej demokracji parlamentarnej i europejskich wartości obywatelskich. W Polsce EPAS działa już od pięciu lat i skupia blisko 60 szkół z różnych regionów kraju.
Jak funkcjonuje program EPAS?
Szkoła deklarująca udział w programie wyznacza nauczycieli („starszych ambasadorów”), którzy tworzą grupę projektową złożoną z kilku uczniów („młodszych ambasadorów”). Starszymi ambasadorami w ZST-Z zostali Marcin Krasiński, Magdalena Kalkowska oraz Paweł Marcinkowski. Starsi i młodsi ambasadorowie mają wspólnie do zrealizowania kilka zadań związanych z propagowaniem wiedzy o PE i UE (chodzi m.in. o założenie szkolnego punktu informacyjnego, wykorzystanie materiałów dydaktycznych, zorganizowanie obchodów Dnia Europy czy działania online). W realizacji projektu ambasadorów wspiera Biuro Parlamentu Europejskiego.
Ta spośród szkół uczestniczących w projekcie, która z sukcesem zakończy swój udział w programie, uzyska tytuł „Szkoły-Ambasadora Parlamentu Europejskiego” oraz tablicę pamiątkową do umieszczenia na ścianie budynku szkoły.
AO

Dodaj komentarz