Informacje

TEN ROK POWINIEN BYĆ LEPSZY

Budżet gminy Lutocin na ten rok zapowiada się bardzo dobrze. Jeżeli samorząd pozyska dodatkowe dofinasowania uda się wykonać kilka istotnych i drogich inwestycji. Najważniejsze, że rozbudowa stacji uzdatniania wody nie jest zagrożona.
Wójt Jacek Kołodziejski twierdzi, że ten rok pod względem inwestycyjnym będzie lepszy niż poprzedni

Budżet gminy Lutocin na 2021 rok, który został uchwalony pod koniec ubiegłego roku już od samego początku wydawał się być imponujący. Obecnie w wydatkach inwestycyjnych zapisane są głównie te, które będą wykonane w ramach funduszu sołeckiego (ok. 400 tysięcy złotych) oraz pozostałe na kwotę ponad 170 tysięcy złotych. Poza tym samorząd przymierza się do realizacji dwóch dużych inwestycji zapisanych w wieloletniej prognozie finansowej. Pierwszą z nich jest rozbudowa stacji uzdatniania wody w Lutocinie. Samorząd zamierzał przeznaczyć na ten cel blisko 2,5 mln złotych. Pod koniec 2020 roku ogłoszono przetarg na wykonanie tej inwestycji. Procedura przetargowa przebiegła korzystnie dla samorządu i uda się zaoszczędzić kilkaset tysięcy złotych. – Jest to inwestycja, którą musimy wykonać, cieszę się, że dysponujemy środkami na jej realizację, mam jednak nadzieję, że pozyskamy jeszcze dofinansowanie- mówi wójt Jacek Kołodziejski. Jak się okazuje są trzy ścieżki finansowania rozbudowy SUW. W przeciągu kilku tygodni do budżetu powinna zostać wprowadzona nadwyżka z 2020 roku, która może sięgnąć nawet 2 mln złotych, dodatkowo gmina przeznaczyła na ten cel już 500 tysięcy złotych, które otrzymała w ubiegłym roku w ramach tarczy finansowej, więc finansowanie jest już zabezpieczone. – Nie chciałem rozdrabniać tych środków, wolałem przeznaczyć je na większą inwestycję- wyjaśnia wójt Lutocina. Gmina będzie mogła również zaciągnąć kredyt na wykonanie tej inwestycji, a nadwyżkę spożytkować w inny sposób, ale jak mówi wójt decyzje w tej sprawie podejmie Rada Gminy. Najkorzystniejszym wariantem będzie pozyskanie dofinasowania z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych, gdzie stosowny wniosek został złożony. Samorząd czeka na ogłoszenie wyników. Gdyby inwestycja otrzymała wsparcie, wówczas w gminie rozbudowano by SUW, a w kasie mogłoby zostać jeszcze około 2 milionów na inwestycje.

Kolejną ważną inwestycją, na której realizację liczy gmina Lutocin jest termomodernizacja budynków Szkoły Podstawowej w Lutocinie oraz Ośrodka Zdrowia. Wniosek, który został złożony o dofinansowanie tych zadań do Urzędu Marszałkowskiego opiewa na kwotę 2,566 mln złotych. Dofinansowanie, które może otrzymać samorząd może wynieść maksymalnie 80 % kosztów kwalifikowanych. – Będzie to duży zakres prac. Oprócz ocieplenia w budynkach zostaną wymienione m.in.: piece, część okien, drzwi, pokrycia dachowe, zostaną zainstalowane panele fotowoltaiczne. Wniosek przeszedł ocenę formalną, czekamy na dalszy obrót sprawy – informuje wójt Jacek Kołodziejski.

Wśród większych planów inwestycyjnych samorządu na ten rok znalazła się także przebudowa ponad 900-metrowego odcinki ulicy Żeromskiego w Lutocinie. Na tę inwestycję samorząd także złożył wniosek o dofinansowanie. Gmina czeka również na rozstrzygniecie naborów w ramach Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych, gdzie złożyła wniosek o dofinansowanie zakupu ciągnika. – Chcielibyśmy kupić nowy traktor z pełnym oprzyrządowaniem, spychem, piaskarką. Ciągnik, który posiadamy jest już bardzo wysłużony- informuje wójt.

W ciągu roku będziemy przyglądać się inwestycjom gminy zarówno tym większym, jak i mniejszym. Poinformujemy także, czy uda się samorządowi pozyska dofinansowania, na które liczy.

Kacper Czerwiński

Dodaj komentarz

Kliknij by dodać komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.