Informacje

OD MARZEŃ DO REALIZACJI – ŻUROMIN MA W KOŃCU PŁYWALNIĘ

fot. starostwo

Historyczne wydarzenie w Żurominie. 18 października uroczyście otwarto tu Powiatową Pływalnię przy Liceum Ogólnokształcącym w Żurominie. Inwestorem jest Starostwo Powiatowe w Żurominie.

W otwarciu, oprócz przedstawicieli powiatu żuromińskiego , pracowników starostwa, dyrektorów jednostek powiatowych, władz gminy Żuromin oraz pozostałych samorządów, a także radnych powiatu obecnej i poprzedniej kadencji wzięli udział także m.in. marszałek województwa Adam Struzik, przedstawiciele wykonawców – Firmy Balzola, pracowni projektowej, nadzoru a także wydziału infrastruktury, którzy pracowali nad wnioskami o wsparcie i nadzorowali całą inwestycję. Przybyły służby mundurowe.

-Jestem starostą już 10 rok, dziesiątki przemówień, a proszę mi wierzyć, że to jest chyba najbardziej stresujące – powiedział na wstępie swojego wystąpienia starosta żuromiński Jerzy Rzymowski.

Starosta podkreślił, że jest to wyjątkowy dzień, na który mieszkańcy powiatu czekali kilkadziesiąt lat, bo o basenie mówiło się już od bardzo dawna. Przypomniał o podejmowanych próbach budowy, o projekcie, który nawet powstał, ale wtedy chyba zabrakło odważnych decyzji, by inwestycję tę rozpocząć. -Dziś udało się, cieszy mnie i to bardzo, że odbywa się to za mojej kadencji -powiedział Jerzy Rzymowski.

-Pomysł wypłynął od trzech osób – wicestarosty Ireneusza Rejmusa, naszej pani skarbnik Moniki Kotłowskiej i mojej skromnej osoby – powiedział starosta. Pomysł był przedyskutowany, przeanalizowany , a dziś są tego efekty. – Były wahania, problemy, ale wzajemnie się wspierając jednak ten objety kurs utrzymaliśmy, kurs, który skutkuje zakończeniem budowy pływalni powiatowej, za co bardzo dziękuję – zwrócił się do pomysłodawców ze słowami podziękowania.

Starosta w dalszej części przemówienia podkreślił, że bez wątpienia pływalnia wzbogaci powiatowa infrastrukturę sportową. Basen, usytuowany przy hali sportowej, będzie doskonałym uzupełnieniem oferty zwłaszcza dla młodzieży, bo to w głównej mierze dla nich skierowana jest to przedsięwzięcie. Z basenu będą mogli korzystać też inni, w m.in. tym seniorzy, którzy zrzeszają się w różnych organizacjach i stowarzyszeniach, którzy są aktywni i chcą jeszcze korzystać z życia.

Przemawiając Jerzy Rzymowski zaznaczył, że pomysł był wspierany przez merytorycznych pracowników starostwa powiatowego, m.in. z wydziału infrastruktury, oświaty, zamówień publicznych oraz pozostałych osób zaangażowanych w budowę obiektu.

Proces pozyskania środków na budowę pływalni starosta Jerzy Rzymowski określił majstersztykiem. -Pozyskanie środków zewnętrznych na poziomie 93 proc. wartości inwestycji to nie lada wyczyn – zaznaczył. -Jest już pozwolenie na użytkowanie obiektu – poinformował również Jerzy Rzymowski, co oznacza, że lada dzień będzie tu można przyjść i korzystać z oferty.

Historię samego pomysłu i zbierania środków uzupełnił występujący po nim wicestarosta Ireneusz Rejmus. – To są nie tylko nasze marzenia o pływalni, to są marzenia mieszkańców gminy Żuromin, powiatu żuromińskiego, marzenia, które mają co najmniej 50 lat – powiedział na wstępie Ireneusz Rejmus.

Wicestarosta wspomniał, że oprócz pływalni – na jednej z działek w pobliżu szpitala -bo tu rozważano usytuowanie, miało powstać dodatkowo centrum rehabilitacji oraz park dla chorych pacjentów. Niestety, jak delikatnie to ujął, okazało się, że niczego nie uda się wybudować do końca kadencji samorządowej w 2023r. , gdyż było wtedy zbyt wiele osób „złej woli” i nigdzie nie będzie można pozyskać wsparcia.

Ireneusz Rejmus wspomniał również ważną rozmowę z Markiem Marcem z firmy Polenergia, która w tamtym czasie budowała na terenie gminy Żuromin farmę wiatrową. To właśnie od darowizny od Polenergii w kwocie 2,8 ml zł zaczęła się realizacja zadania – bo zaczęto realnie przygotowywać projekt. To dało też wszystkim wiatr w skrzydła. Wicestarosta opowiedział dokładnie całą historię, wraz ze staraniami o wsparcie inwestycji z różnych źródeł, kłopotami, jakie pojawiły się po drodze, zmianami i zwiększaniem się kosztów. Na koniec stwierdził, że jednak udało się i dziś mamy historyczny moment – otwarcie pierwszej powiatowej pływalni w Żurominie. – Za chwilę zobaczycie państwo nasze marzenia – podkreślił, zwracając się do wszystkich zaproszonych na otwarcie gości.

Po wszystkich przemówieniach nastąpiło wręczenie podziękowań, m.in. Marszałkowi Województwa Mazowieckiego Adamowi Struzikowi, wykonawcom z Firmy Balzola, firmy Polenergia, przedstawicielom pracowni projektowej, pracownikom nadzoru, a także pracownikom starostwa za wkład w powstanie obiektu.

Nie obyło się bez prezentów. Na wyposażenie basenu przedsiębiorca Zbigniew Przywitowski podarował automatyczny defibrylator zewnętrzny (Automated External Defibrillator), w skrócie AED – urządzenie służące do przeprowadzenia defibrylacji u osoby, u której wystąpiło nagłe zatrzymanie krążenia.

Potem odbyło się oficjalne otwarcie pływalni. Przecięto wstęgę, a poświęcenia obiektu dokonał ks. Tomasz Kadziński, dziekan żuromiński. Następnie odbył się pokaz ratownictwa, a w dalszej kolejności pływania synchronicznego.

Obiekt będzie dostępny do użytku już za kilka dni. Trwają ostateczne przygotowania do przyjęcia pierwszych chętnych.

– Otwarcie basenu to nie tylko inwestycja w infrastrukturę sportową, ale przede wszystkim w zdrowie i jakość życia mieszkańców powiatu żuromińskiego. To miejsce będzie sprzyjać integracji społecznej i aktywnemu spędzaniu czasu. Dzięki inwestycji wzrośnie też atrakcyjność regionu – mówi marszałek Adam Struzik.

Mieszkańcy będą mogli skorzystać z: sześciu torów do pływania o długości 25 metrów, basenu rekreacyjnego z miejscem do zabaw i relaksu, m.in. trzytorową strefą do nauki pływania o wymiarach 5 m x 9 m, huśtawki wodnej, masażera podwodnego, gejzera, siedziska napowietrzającego oraz brodzika z atrakcjami i zabawkami dla dzieci. Są też kabiny saunowe – klasyczna i fińska – oraz mokra sauna parowa, a także grota solna. W obiekcie znajduje się strefa schładzania z basenem lodowymi i dwoma prysznicami z biczami wodnymi. Pływalnia jest dostosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

Łączny koszt inwestycji to 36,6 mln zł.

Agnieszka Orkwiszewska

   

Dodaj komentarz

Kliknij by dodać komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.