Informacje

TRWA NABÓR UZUPEŁNIAJĄCY DO SZKÓŁ ŚREDNICH

Szkoły ponadgimnazjalne w powiecie zakończyły nabór podstawowy na nadchodzący rok szkolny. Teraz trwa rekrutacja uzupełniająca, która niebawem się skończy.
Najwięcej absolwentów szkół podstawowych złożyło podanie do żuromińskiego technikum.

Jak poinformował nas wicestarosta Ireneusz Rejmus, do Liceum Ogólnokształcącego w Żurominie podania złożyły 82 osoby. Będą tu prawdopodobnie 3 oddziały. Z kolei 36 osób wyraziło wolę nauki w Liceum Ogólnokształcącym w Bieżuniu. To niedużo, choć dużo więcej w porównaniu z ubiegłorocznym naborem, gdzie w pierwszym terminie zebrano ledwie 20 podań. Dyrektor bieżuńskiej placówki Krzysztof Jabłoński wystąpił do organu prowadzącego o możliwość podziału tegorocznych chętnych na dwie klasy, ale starostwo poprosiło o dokładne wyliczenia finansowe w związku z tą propozycją. – Musimy ten efekt finansowy sprawdzić, wstępnie wyniesie to dodatkowo 68 tys. zł – mówi wicestarosta. Jak dodaje, organ prowadzący zastanawia się, czy taki ruch związany z podziałem byłby zasadny, czy nie. Powstałyby wówczas dwie klasy: 19-osobowa i 17-osobowa. Nie ukrywa, że w tym momencie o podobne dodatkowe podziały mogłyby wystąpić szkoły z Żuromina i Zielonej.

Jak wynika z danych starostwa, w szkole w Żurominie sytuacja też jest do rozważenia. – Mamy problem z łączeniem klas informatycznych z grafikami czy z mechatronikami. Jest to taka hybryda, ale i w tamtym roku i mam nadzieję, że również w tym roku się porozumiemy z dyrektorem – mówi Ireneusz Rejmus. W tej chwili podania do Zespołu Szkół Techniczno-Zawodowych złożyło 109 osób. – Będziemy jeszcze rozmawiali czy te połączenia będą w miarę rozsądne – dodaje.

Do Zespołu Szkół w Zielonej podania złożyło 57 osób. Nie jest to rewelacyjny wynik, prawdopodobnie powstaną tu dwie klasy. Trwa ustalanie, jak podzielić klasy, jak łączyć profile. Odbędzie się spotkanie z dyrektorami, by poprzez burze mózgów wypracować najlepsze rozwiązania dla placówek.

Do 2 sierpnia chęć nauki w szkołach prowadzonych przez powiat potwierdziło 284 uczniów, choć podstawówki skończyło 350 nastolatków. W zeszłym roku we wrześniu naukę w ponadgimnazjalnych szkołach rozpoczęło 319 uczniów, a skoczyło szkoły podstawowe 381 osób. Jak co roku wiec grupa kilkudziesięciu osób wybiera szkoły poza powiatem.

Ile ostatecznie powstanie klas, jakie profile, okaże się pod koniec sierpnia.

AO

Dodaj komentarz

Kliknij by dodać komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.