Edukacja

TRWAJĄ EGZAMINY MATURALNE – POLSKI I MATEMATYKA JUŻ NAPISANE

Trwają egzaminy maturalne. Wczoraj uczniowie pisali język polski, dziś matematykę.

Wczoraj, punktualnie o godzinie 9.00, maturzyści z czterech szkół ponadpodstawowych z powiatu żuromińskiego, tj. z Liceum Ogólnokształcącego w Żurominie, Zespołu Szkół Techniczno-Zawodowych w Żurominie, Zespołu Szkół w Zielonej oraz z Liceum Ogólnokształcącego w Bieżuniu, przystąpili do pierwszego tegorocznego egzaminu maturalnego.

Co ważne, w tym roku maturzyści muszą obowiązkowo przystąpić do jednego pisemnego egzaminu na poziomie rozszerzonym (w przypadku języka obcego nowożytnego na poziomie rozszerzonym lub dwujęzycznym). Chętni mogą przystąpić maksymalnie do pięciu egzaminów na poziomie rozszerzonym.

Wśród przedmiotów maturzyści mają do wyboru: matematykę, język polski, języki obce nowożytne, biologię, chemię, filozofię, fizykę, geografię, historię, historię sztuki, historię muzyki, informatykę, język łaciński i kulturę antyczną, wiedzę o społeczeństwie, języki mniejszości narodowych i etnicznych oraz język regionalny.

Jak wynika z danych Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, najczęściej wybieranym przez maturzystów przedmiotem zdawanym na poziomie rozszerzonym jest Język angielski. Deklaracje zdawania go złożyło 183,7 tys., czyli 69,8 proc. Na drugim miejscu jest matematyka, którą chce zdawać 72,6 tys. absolwentów, czyli 27,6 proc. Trzecia jest geografia –chce ją zdawać 61,8 tys. absolwentów, czyli 23,5 proc. Język polski na poziomie rozszerzonym jest dopiero czwarty. Chce go zdawać 52,7 tys. osób, czyli 20,1 proc. maturzystów.

Matura z języka polskiego na poziomie podstawowym przeprowadzana jest – jak już wspomnieliśmy – w dwóch formułach. Formuła 2015 dostosowana jest do wymogów egzaminacyjnych dotyczących uczniów, którzy uczyli się w gimnazjum. Natomiast formuła 2023 uwzględnia zmiany w systemie po likwidacji gimnazjów. Dotyczy ona absolwentów czteroletniego liceum oraz pięcioletniego technikum. Zdecydowana większość maturzystów przystąpi do egzaminu na nowych zasadach. W przypadku obydwu formuł mamy do czynienia z progiem zdawalności. Aby zdać egzamin maturalny 2024 z języka polskiego na poziomie podstawowym abiturient musi uzyskać z niego co najmniej 30 procent możliwych do zdobycia punktów.

Jutro przed uczniami egzamin pisemny z języka angielskiego. Potem jeszcze jeden wybrany przedmiot pisemny oraz egzaminy ustne. Wyniki matury pisemnej znane będą 9 lipca.

AO

Dodaj komentarz

Kliknij by dodać komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.