Informacje

TRZECIE MIEJSCE DLA TECHNIKUM

Ogólnopolski sukces zespołu zwanego „Team Kwitnącej Śliwki” w Zespole Szkół Techniczno-Zawodowych w Żurominie. Młodzież znalazła się na podium konkursu organizowanego przez Bank Ochrony Środowiska.
fot. ZST-Z

W styczniu zeszłego roku uczniowie Zespołu Szkół Techniczno – Zawodowych im. Jana Pawła II w Żurominie zgłosili się do ogólnopolskiego projektu edukacyjnego, organizowanego przez Fundację Banku Ochrony Środowiska pod hasłem „Tradycyjny Sad”. Projekt zakładał założenie mini sadu na terenie szkoły, a także rozpowszechnianie wiedzy o starych odmianach drzew owocowych. Do zadania tego przystąpił zespół, składający się z dziesięciorga uczniów klas trzecich technikum, którzy niezwykle intensywnie przygotowywali poszczególne etapy konkursu: wstępny – „Rozmawiamy o sadzie” i właściwy – „Zakładamy sad”.

Nad realizacją projektu czuwała Maria Skolmowska Karpińska – nauczyciel biologii, natomiast w skład „Teamu Kwitnącej Śliwki” weszli uczniowie: Patrycja Brdak, Sandra Brdak, Aleksandra Bugowska, Julita Dobies, Karolina Glezman, Kamil Kawczyński, Kamila Kosiorek, Zuzanna Laskowska, Ewelina Piórkowska, Paweł Sosnowski.

Zadanie, do którego przystąpiono, miało dwa etapy. W pierwszym szkolny „Team” zajął dziesiąte miejsce i otrzymał grant na założenie mini sadu śliwkowego. Ten sukces zmotywował zespół do dalszej pracy.

– W drugim etapie młodzież zdobyła aż 320 punktów, co dało awans na trzecie miejsce spośród 56 szkół, które przysłały opracowane raporty i 120 zgłoszonych do drugiego etapu – czytamy w szkolnej informacji.

Pracy było dużo. Na początek zespół wybrał teren właściwy dla mini sadu i przygotował plan nasadzeń. Następnie poszczególni członkowie grupy rozpowszechniali wiedzę o starych odmianach śliw wśród społeczności szkolnej oraz lokalnej. Jedni tworzyli plakaty, ulotki, inni przygotowywali oraz prowadzili liczne wystąpienia na forum szkoły wśród uczniów i rodziców. Wspólnie promowali również założenia projektu w artykułach w prasie lokalnej i miejscowym radiu. Do dziś prowadzą „Księgę Sadu” i mają świadomość, że posadzone drzewka trzeba będzie długo i właściwie pielęgnować, aby wydały owoce.

Po otrzymaniu grantu, uczniowie wraz z opiekunką Marią Skolmowską-Karpińską, kierownikiem Kamilem Watkowskim i pracownikami szkoły, posadzili drzewka starych odmian śliw, zakładając w ten sposób mini sad na terenie szkoły.

– Kiedy pojawią się pierwsze owoce z dumą i satysfakcją będzie można podziwiać efekty ogromnego wkładu pracy. Teraz młodzi sadownicy czekają na nagrody rzeczowe, które niebawem otrzymają od organizatorów konkursu. Gratulujemy sukcesu i życzymy kolejnych – informuje opiekunka grupy Maria Skolmowska-Karpińska.

AO

   

Dodaj komentarz

Kliknij by dodać komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.