Edukacja Informacje

UCZEŃ ZST-Z W ŻUROMINIE MISTRZEM POLSKI JUNIORÓW

Patryk Chyliński, uczeń kl. I TS w Zespole Szkół Techniczno-Zawodowych w Żurominie, został mistrzem Polski juniorów w wyciskaniu leżąc w kategorii 59kg/J16.
fot. Agnieszka Makuszewska

Patryk ma 15 lat i mieszka w Żurominie. Wyciskaniem sztangi jako dyscypliną sportową zainteresował się będąc jeszcze uczniem Szkoły Podstawowej w Raczynach. Było to dwa lata temu, po ukończeniu nauki w klasie 7. Mieszkał już w Żurominie, ale nadal dojeżdżał do szkoły w Raczynach, którą zaczął i którą chciał skończyć mimo przeprowadzki. Jego kolega Mikołaj zaproponował mu, żeby rozpocząć regularne ćwiczenia na siłowni w żuromińskiej Hali Sportowej przy Liceum Ogólnokształcącym. Tak właśnie Patryk zaczął intensywnie trenować.

Od września Patryk został uczniem Zespołu Szkół Techniczno-Zawodowych w Żurominie. Wybrał klasę o kierunku technik pojazdów samochodowych, jego wychowawcą jest pan Damian Zborowski, zaś wychowania fizycznego uczy Cezary Sznyter, który od kilku lat organizuje szkolne zawody w wyciskaniu sztangi, a które zaszczyca obecnością, absolwent naszej placówki Mariusz Grotkowski, Mistrz Polski w trójboju siłowym, czterokrotny srebrny medalista mistrzostw Europy.Jak mówi uczeń, w klasie o wybranym profilu kształcenia są przedmioty, które interesują go bardziej i takie, które interesują mniej, ale te związane z samochodami pasjonują go najmocniej. Stara się uczyć jak najlepiej, mimo treningów i sportowej pasji, która zajmuje jednak sporo czasu.Treningi początkowo wykonywał sam, potem – już w grudniu 2022r. – odbywało się to na tyle często, że Patryk z kolegą postanowili poszukać sobie trenera. Udali się do Ludowego Klubu Sportowego „Grom” w Przasnyszu, gdzie do dziś trenują pod okiem Cezarego Pykały. Zauważył on potencjał u obu nastolatków, ale od razu zaznaczył, że na sukces trzeba ciężko pracować.Udział w pierwszych zawodach o randze Mistrzostw Polski w Wyciskaniu Leżący Klasycznym – Pucharze Polski w Wyciskaniu Leżąc, które miały miejsce 25-26 lutego 2023r. w miejscowości Jasieniec za Grójcem, Patryk zakończył wynikiem 72,5 kg. Dało mu to ostatecznie II miejsce w klasyfikacji juniorów do 59 kg.Ważniejsza wygrana przyszła w maju. W dniach 13-14 maja Patryk wziął udział w Mistrzostwach Polski w Wyciskaniu Sztangi Leżąc w Knurowie, które były organizowane przez Polski Związek Kulturystyki i Fitness i Trójboju Siłowego. Wywalczył tam złoty medal w kategorii wagowej do 59 kg junior 16 z wynikiem 77,5 kg. W tych samych zawodach, będących jednocześnie II Memoriałem im. Eugeniusza Mehlicha, Patryk zajął III miejsce w kategorii open-J16 z wynikiem 38,716 IPF GL. Z obu wyników jest bardzo dumny i zadowolony. Nie zamierza spocząć na laurach, będzie dalej trenował, żeby wykazać się w kolejnych zawodach, pewno pod koniec roku. W planach ma start w mistrzostwach Europy.Patryk ćwiczy cztery razy w tygodniu w hali, zaś do trenera do Przasnysza jeździ co 2 tygodnie, przygotowując się wtedy pod jego okiem do zawodów. W tym roku szkolnym wziął też udział w szkolnych mistrzostwach w wyciskaniu leżąc klasycznym. Jak mówi, pracował wtedy dopiero nad techniką i metodami, więc musiał ustąpić pierwszeństwa silniejszym i zajął 7 miejsce. W wolnym czasie lubi też jeździć na hulajnodze wyczynowej.Agnieszka Makuszewska

Dodaj komentarz

Kliknij by dodać komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.