Głównym założeniem kampanii jest dbanie o to, by dzieci i młodzież od najmłodszych lat zyskiwały świadomość finansową, stopniowo rozwijały wiedzę, umiejętności, a także kształtowały postawy i zachowania niezbędne do podejmowania racjonalnych decyzji finansowych. Wykształcona świadomość ma docelowo doprowadzić młodych ludzi do dobrostanu i odporności finansowej.
Szkoła Podstawowa w Łaszewie aktywnie włączyła się w tegoroczną kampanię pod hasłem „Zaplanuj swoje finanse i swoją przyszłość”. Uczniowie z dużym zaangażowaniem zrealizowali zaplanowany cykl działań. Wprowadzeniem do tematu kampanii był udział w webinariach przygotowanych przez Komisję Nadzoru Finansowego m.in.: „Bezpieczny telefon – jak chronić się przed cyberprzestępcami” oraz „ABC ubezpieczeń – co powinniśmy o nich wiedzieć?”.
Najmłodsi uczniowie z klas I-III wzięli udział w zajęciach z pedagogiem szkolnym: ,,Czy pieniądze są nam potrzebne”. Dzieci poznały podstawowe funkcje pieniądza. Omawiali jego znaczenie w życiu codziennym oraz uczyli się liczyć. W trakcie zajęć uczniowie poznali bilon oraz wartość pieniędzy papierkowych i zagrali w grę ,,Memory” rekomendowana przez Narodowy Bank Polski.
Uczniowie klasy drugiej rozmawiali na temat obowiązujących środków płatniczych. Oglądając film edukacyjny dowiedzieli się m.in. o tym czym dawniej płacono oraz gdzie i kiedy wynaleziono monetę oraz dlaczego to nastąpiło. Wykonując ćwiczenia dowiedzieli się, że zanim człowiek wymyślił pieniądze, istniał handel wymienny.
Dzieci wzięły też udział w konkursie plastycznym zgodnym z tematem głównym, w dwóch kategoriach: kl. I-III oraz klasy IV-VIII. Przygotowane przez uczniów prace pokazały, że mają już wizję swojej przyszłości i wiedzą, jak oszczędzać i pomnażać swoje środki finansowe.
Kolejnym przedsięwzięciem był Quiz wiedzy o finansach i ekonomii. Do zmagań przystąpili wszyscy uczniowie klas IV-VIII w grupach 2-3 osobowych. Turniej był złożony z 6 rund i wymagał od uczniów dużego skupienia. Trzy pierwsze drużyny otrzymały nagrody – bony 20 i 10 zł, które stały się symbolicznym początkiem oszczędzania.
KC
Dodaj komentarz