Edukacja Informacje

UCZNIOWIE ZST-Z POLECĄ NA MISTRZOSTWA ŚWIATA DO USA

Patryk Chyliński i Mikołaj Kawecki, uczniowie Zespołu Szkół Techniczno-Zawodowych w Żurominie, polecą na Mistrzostwa Świata w wyciskaniu sztangi klasycznym aż do Stanów Zjednoczonych.

To kolejne pokolenie uczniów, którzy rozwijają swoją sportową pasję będąc uczniami tej placówki. 13 marca 2024r.  w sali gimnastycznej szkoły odbyło się spotkanie z Patrykiem Chylińskim, uczniem kl. 2 TS oraz Mikołajem Kaweckim, uczniem kl. 1 TOS. O Patryku pisaliśmy na naszych łamach już w zeszłym roku. W tym roku szkolnym do grona uczniów technikum dołączył jego klubowy kolega Mikołaj Kawecki, który uczy się w klasie 1 TOS. Obaj chłopcy są zawodnikami LKS GROM Przasnysz, gdzie przygotowują się do różnego rodzaju zawodów w wyciskaniu sztangi, wzajemnie wspierają i dopingują.

Przystąpienie do klubu w Przasnyszu było świetną decyzją, która pozwoliła nastolatkom na udział w zawodach w Wyciskaniu Sztangi Leżąc w Mistrzostwach Polski, w Pucharze Polski, Ogólnopolskich Mistrzostwach Małopolski TKKF oraz Otwartych Mistrzostwach Mazowsza.

W ciągu minionego 2023 roku zawodnicy zdobyli w Junior 16 (w kategorii wagowej Mikołaj do 83 kg i Patryk do 59 kg) następujące rezultaty: Mistrzostwo Polski (maj), Vice Mistrzostwo i Brązowy Medal Mistrzostw Polski ( luty), Złoto na Pucharze Polski (maj), Vice Mistrzostwo Małopolski, Brązowy Medal Mistrzostw Małopolski ( październik), Mistrzostwo i Vice Mistrzostwo Mazowsza (grudzień). Do tego doszło Drużynowe Mistrzostwo Polski ( maj 2023r.), Drużynowo Brązowy Medal na Mistrzostwach Mazowsza (grudzień 2023r.).

Trenerem chłopców jest Pan Cezary Pykała. Bardzo ich wspiera, motywuje, koryguje błędy i daje siebie 100 % podczas każdego treningu tak, by nastolatkowie mogli osiągać sukcesy.

W dniu 2 marca podczas Grand Prix Mazowsza Mikołaj i Patryk wygrali eliminacje do Mistrzostw Świata, które odbędą się w dniach 21.05 – 01.06.2024 w Austin w USA. Mikołaj startował w kategorii Junior 18 do 83 kg, wycisnął 137,5 kg ( jest to jego rekord życiowy ). Po bardzo zaciętej walce pokonał o 2 lata starszego zawodnika z Krakowa, który jest aktualnym Mistrzem Świata. Z kolei Patryk zdobył srebrny medal w kategorii Junior 18 do 59 kg, wycisnął 97,5 kg (również rekord życiowy).

– W naszej szkole staramy się promować każdego, kto ma ciekawe hobby, niezwykłą pasję – mówi wicedyrektor ZST-Z w Żurominie Pani Ewa Janulewska. Dlatego, jak podkreśla, w placówce organizowane są spotkania takich pasjonatów z pozostałymi uczniami szkoły. Wystarczy wspomnieć, że uczniami technikum byli: piłkarz Łukasz Teodorczyk czy również trójboista siłowy Mariusz Grotkowski oraz Dawid Bednarski.

Pani wicedyrektor zaznacza, że takie spotkania z utalentowanymi osobami, w tym wypadku sportowcami są po to, by po pierwsze promować ich i pokazywać ich sukcesy, ale również pokazać, jak ciężką pracę wykonali, aby je osiągnąć, a po drugie – by zachęcić innych uczniów ZST-Z w Żurominie do pracy nad sobą, do szukania alternatywnych form spędzania wolnego czasu, do szukania pasji, w której osiągnie się sukcesy.

Podczas spotkania z uczniami klas pierwszych i drugich Patryk i Mikołaj opowiadali, choć z pewną dozą nieśmiałości, o tym, jak trenują, czy muszą pilnować diety, czy mogą sobie pozwolić na chwile słabości i zjeść coś „niezdrowego”, czy stosują suplementy diety i jak wygląda ich typowy trening.

Zgromadzona w sali młodzież mogła dowiedzieć się, jak brzmią sportowe komendy podczas zawodów, zobaczyć poprawną postawę podczas wyciskania sztangi, przyjrzeć się, jak zrobić mostek. Patryk i Mikołaj pokazali również koleżankom i kolegom zdobyte medale i otrzymane dyplomy, owoc ciężkiej pracy przez ostatni rok. Był też czas na rozmowy indywidualne i wspólne pamiątkowe zdjęcia.

-Gratulujemy naszym uczniom sukcesów, ostatnich wygranych eliminacji na Mistrzostwa Świata. Bardzo im kibicujemy i wierzymy, że z sukcesami będą reprezentować Polskę (a także naszą szkołę) na arenie międzynarodowej. Trzymamy kciuki za kolejne osiągnięcia. Powodzenia w Austin! – mówi wicedyrektor Ewa Janulewska.

Agnieszka Makuszewska

komentarz

Kliknij by dodać komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.