Lokalne grupy działania (LGD) to stowarzyszenia, które opracowują, a następnie realizują lokalne strategie rozwoju (LSR) w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej UE na lata 2023-2027. LSR to istotne dokumenty określające, jakie projekty i w jakim zakresie będą mogły być realizowane na terenie działania danej grupy.
Jak podkreśla marszałek Adam Struzik, ich przygotowanie wymaga m.in. konsultacji społecznych popartych odpowiednimi analizami. – Lokalne strategie rozwoju mogą być realizowane na obszarze co najmniej dwóch sąsiadujących gmin zamieszkanych przez minimum 30 tysięcy mieszkańców. Zaangażowane w ich tworzenie lokalne grupy działania pełnią ważną rolę w rozwijaniu potencjału swoich miejscowości i aktywizacji lokalnych społeczności.
Lokalne grupy działania, które przygotowały strategie, otrzymają w sumie ponad 81 mln euro, czyli aż 324 mln zł na wdrażanie lokalnych strategii i zarządzanie nimi. Kwota przyznanego wsparcia zależy od liczby mieszkańców zamieszkujących obszar, który obejmuje dana lokalna strategia rozwoju.
– W naszym konkursie dla lokalnych grup działania na przygotowanie lokalnych strategii rozwoju wyłoniliśmy 30 podmiotów, które otrzymają unijne wsparcie. Te pieniądze to ogromne wsparcie dla mazowieckiej wsi – mówi członkini zarządu województwa mazowieckiego Janina Ewa Orzełowska
Środki, które otrzymają te podmioty, są podzielone na dwie części – środki na wdrażanie lokalnej strategii rozwoju oraz środki na pokrycie kosztów związanych z bieżącym funkcjonowaniem LGD, jako podmiotu zarządzającego strategią. Na funkcjonowanie mazowieckich LGD przeznaczone jest prawie 15 mln euro (60 milionów złotych). Natomiast szacunkowa wartość środków przeznaczona na wdrażanie LSR wynosi 66 mln euro (264 miliony złotych).
Najwięcej środków trafi na realizację projektów mających na celu poprawę dostępu do małej infrastruktury publicznej i rozwój przedsiębiorczości na obszarach wiejskich. Część lokalnych grup działania zrealizuje projekty związane z rozwojem gospodarstw agroturystycznych, zagród edukacyjnych czy gospodarstw opiekuńczych, a także wsparciem tworzenia krótkich łańcuchów żywnościowych.
Warto również wspomnieć, że zarząd województwa mazowieckiego podjął decyzję o przekazaniu dodatkowych środków finansowych na rozwój lokalny w ramach Funduszy Europejskich dla Mazowsza na lata 2023-2027. Zostaną one przeznaczone na przedsięwzięcia wynikające z LSR. Środki te pozwolą realizować projekty z obszaru kultury i turystyki, edukacji czy włączenia społecznego.
Marta Milewska
Rzeczniczka Prasowa
Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego,
tel. 22 59 07 602, 510 591 974
e-mail: rzecznik@mazovia.pl
Dodaj komentarz