Żuromin. 92 rocznica Niepodległości. Lekcja Historii

Lekcja historii niekoniecznie musi być nudna. Można ją przedstawić w takiej formie, aby daty, fakty i potrzebne informacje pozostały dłużej w naszych głowach. Taką okazją była 92. rocznica odzyskanie przez Polskę Niepodległości.

Przygotowana przez uczniów Gimnazjum nr 2 w Żurominie pod kierownictwem nauczycieli Grażyny Niedpośpiał, Anny Hilińskiej i Anetty Dąbrowskiej lekcja historii była połączeniem poezji, prozy, piosenki i pokazem audiowizualnym.

„Naród, który nie zna swojej przeszłości umiera i nie buduje przyszłości” – tymi słowami Jana Pawła II rozpoczęła się właśnie gimnazjalna lekcja przypominająca najważniejsze wydarzenia w naszej historii: Bitwa pod Grunwaldem i Odsiecz Wiedeńska; Husaria i sienkiewiczowskie „Ogniem i mieczem”, rozbiory, Konstytucja 3 – go Maja, wóz Drzymały i Rota, a zaraz potem recytacja „Litwo Ojczyzno moja… Pierwsza wojna światowa, legiony i pieśń „My pierwsza brygada…”, Okres międzywojenny i „Tylko we Lwowie…”. Wybuch II wojny światowej, okupacja i czasy Polski Ludowej, aż do pamiętnych strajków i powstania Solidarności.

– To piękna lekcja historii i patriotyzmu. To z jednej strony radość z odzyskania niepodległości ale i zaduma nad tymi, co zginęli w jej obronie. Dziękuje wam za takie przygotowanie lekcji. Dziękuje za to, że wygospodarowaliście mimo tylu zadań czas, aby ją przygotować – powiedział na zakończenie dyrektor Roman Lewandowski. Z taką lekcją warto wyjść poza szkolne mury i zaprezentować ją w innych szkołach.

Wiesław Paszta

Dodaj komentarz

Kliknij by dodać komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.