Żuromin. Budowa hali wstrzymana

Największa inwestycja powiatu żuromińskiego - hala sportowa w Żurominie - została wstrzymana. – Robotnicy znaleźli kości i ceramikę sprzed 2000 lat – mówi Krzysztof Kaliściak konserwator zabytków z ciechanowskiej delegatury - musieliśmy wstrzymać budowę – dodaje.
Budowa hali zosta�a wstrzymana co najmniej na rok Fot. ej

Adam Ejnik

a.ejnik@gmail.com

– Budowa hali opóźni się co najmniej o rok – mówi konserwator Krzysztof Kaliściak – wstrzymujemy budowę.

Powodem wstrzymania prac jest niecodzienne znalezisko. Podczas wykopów robotnicy natrafili na kości, ale również na ceramikę i inne przedmioty.

– Kości okazały się ludzkie, a ceramika pochodzi sprzed ponad 2000 lat – mówi Andrzej Szela z Unwersytetu Warszawskiego – Odkryliśmy najprawdopodobniej cmentarzysko z epoki przeworskiej podobne do tego, jakie badane jest we wsi Brudnice.

To niecodzienne odkrycie wstrzymało pracę, jak twierdzi konserwator przynajmniej na rok. My wiemy, że takie badania mogą trwać nawet kilka lat. Starosta Powiatu Żuromińskiego Janusz Welenc nie kryje rozczarowania.

– Wiem, hala miała być oddana w czerwcu 2012 roku. Na dziś mogę jednak z pełnym przekonaniem powiedzieć, że halę najwcześniej oddamy w roku 2013 – potwierdza słowa konserwatora starosta Janusz Welenc.

Żuromiński starosta jednocześnie uważa, że odkrycie może przynieść Żurominowi wiele dobrego.

– Jako historyk z wykształcenia i zamiłowania dodać jednak muszę, że samo odkrycie ucieszyło mnie. Dzięki niemu będziemy mieli wiele możliwości promowania Ziemi Żuromińskiej – dodaje starosta.

Do odkrycia doszło podczas wykopów przy północnej części budynku. Jeden z robotników zauważył, że na stercie gruzów leżą kości przypominające ludzkie.

Natychmiast na miejsce wezwano policję. Później w badaniu znaleziska brał udział zespół archeologów z Uniwersytetu Warszawskiego.

O starożytnym cmentarzyska już za tydzień.

Dodaj komentarz

Kliknij by dodać komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.