Żuromin. Komendant straży przed sądem

W zeszłym tygodniu pisaliśmy, że komitet kandydatki Anety Goliat pozwał do sądu Wacława Chęcińskiego, który podczas spotkania wyborczego w Brudnicach twierdził, że kandydatkę Goliat sponsoruje rodzina K. Od tamtej pory odbyły już się dwie rozprawy dotyczące tego incydentu. Najpierw Sąd w Płocku nakazał między innymi przeprosić Anetę Goliat, następnie Sąd w Łodzi umorzył sprawę. Nie oznacza to jednak, że komendant jest niewinny.

Adam Ejnik

a.ejnik@gmail.com

We wtorek przed II turą wyborów podczas spotkania wyborczego Zbigniewa Noska w Brudnicach komendant straży miejskiej Wacław Chęciński według zeznań świadków ogłaszał, że rodzina pp. K. sponsoruje kampanię Anety Goliat. Było to o tyle istotne dla wyborów, że 111 mieszkańców Brudnic w tym roku protestowało przeciw państwu K., żeby nie stawiali na obrzeżach wsi nowych kurników. W tym świetle Aneta Goliat mogła być postrzegana przez mieszkańców Brudnic jako osoba, która jest im przeciwna.

Aneta Goliat złożyła pozew do sądu, który w trybie wyborczym został rozpatrzony w ciągu 24 godzin. Już w ubiegły piątek o godzinie 8:30 w Płocku odbyła się rozprawa. Podczas niej Wacław Chęciński przyznał się, że wypowiedział wyżej wymienione słowa. Sąd ogłosił wyrok, według którego Wacław Chęciński miał przeprosić Anetę Goliat publicznie na łamach prasy. Komendant już w sali rozpraw przeprosił kandydatkę.

– Przepraszam panią bardzo – mówił, jak relacjonują świadkowie, Chęciński, całując kandydatkę po rękach.

Tuż po rozprawie jednak komendant złożył odwołanie od wyroku. A sąd odwoławczy sprawę umorzył. Dlaczego? Prawnicy jednoznacznie interpretują całą sytuację. Sąd w Łodzi nie pochylał się nawet nad sprawą, gdyż nie mógł jej rozpatrywać w trybie wyborczym. Ordynacja wyborcza przewiduje, że sprawy w trybie wyborczym są rozpatrywane jedynie podczas kampanii wyborczych.

Tym samym wyrok sądu nie oznacza, że komendant nie jest winny, jak głoszą wszem i wobec przyjaciele i znajomi komendanta. Oznacza jedynie, że sąd nie mógł tej sprawy rozpatrzyć i ją umorzył. Interpretację komentarza, który umieścił tuż obok Wacław Chęciński pozostawiam Czytelnikom.

Dodaj komentarz

Kliknij by dodać komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.