Żuromin. Komendant wojewódzki chwali wyniki żuromińskiej policji

Praca policjantów z naszego powiatu została dobrze oceniona przez Komendę Wojewódzką w Radomiu. Pod względem wykrywalności przestępstw jesteśmy w pierwszej piątce spośród wszystkich jednostek w garnizonie. Doprowadzono też do ograniczenia liczby przestępstw

Joanna Stachowicz

joasia892@wp.pl

W Komendzie Powiatowej Policji w Żurominie spotkali się naczelnicy wydziałów, Komendant Powiatowy Wiesław Guziński, I zastępca Komendanta Wojewódzkiego Rafał Batkowski, starosta Janusz Welenc, burmistrz Żuromina Zbigniew Nosek oraz niektórzy pracownicy cywilni i policjanci, żeby podsumować pracę policji za rok ubiegły. W 2010 roku wszczęto 642 postępowania. Najwięcej stanowiły przestępstwa drogowe. Policjanci pionu kryminalnego mieli pełne ręce roboty, kiedy to nastąpiła seria włamań, o czym pisaliśmy w Kurierze. Jak się okazało sprawcami kradzieży byli często mieszkańcy sąsiedniego powiatu na przedterminowym warunkowym zwolnieniu. Wykrywalność ogólna kształtowała się na poziomie 84,70% i była wyższa, niż przed rokiem.

Na podstawie prowadzonych statystyk Komenda żuromińska wypada bardzo dobrze na tle innych komend garnizonu.

Bardzo dobrze został oceniony czas dojazdu do różnego rodzaju wezwań, co może być dowodem na szybkie reagowanie w razie potrzebnej interwencji. Podczas odprawy poruszono też problem nieletnich. W tym obszarze sporo się działo profilaktycznie, za co został pochwalony rzecznik Zbigniew Rzymkowski oraz policjanci z drogówki. Policjanci różnymi sposobami próbują zapobiegać przestępczości wśród nieletnich choćby przez prowadzenie ankiet czy też naukę i pogadanki o bezpieczeństwie, a najmłodszych uczą bezpiecznego przechodzenia przez ulicę. W 2010 roku skierowano 37 spraw do sądu dla nieletnich, a dla porównania w 2009 roku było ich 52. Liczba ta więc maleje, a funkcjonariusze zapobiegawczo współpracują między innymi z gminnymi ośrodkami pomocy społecznej. W powiecie zmniejszyła się też liczba wypadków drogowych ze skutkiem śmiertelnym. Dla przykładu w 2009 roku było takich wypadków aż 8, a w 2010 roku na drogach zginęły 3 osoby. O wszystkich przypadkach informowaliśmy Czytelników na bieżąco. Korzystając z możliwości spotkania, Komendant Wiesław Guziński podziękował staroście oraz burmistrzowi za dobrą współpracę i wsparcie finansowe dla Komendy. Poinformował też, że w trosce o interesantów, którzy odwiedzają Komendę utworzono recepcję, gdzie zatrudniona osoba odciąży dyżurnego, który przyjmując zgłoszenia zajmował się jeszcze osobami przy okienku. Starosta Janusz Welenc jako gospodarz powiatu powiedział:

– Jestem z naszej policji zadowolony i dumny. Myślę, że jesteśmy powiatem bezpiecznym. Starosta pochwalił pracę policjantów, a Komendantowi Batkowskiemu przypomniał, że cały czas żuromińska komenda oczekuje na wideorejestrator.

Dodaj komentarz

Kliknij by dodać komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.