Żuromin. Mieszkańcy ul. Szpitalnej pozwani do sądu

Mieszkańcy ul. Szpitalnej w Żurominie otrzymają pozwy do sądu za bezprawne użytkowanie gruntów należących do Skarbu Państwa.

Ewa Jabłońska

jablonska.ewa1@gmail.com

Wszyscy mieszkańcy ulicy Szpitalnej mieszkający po jej prawej stronie ogrodzili swoje działki z częścią gruntu należącego do Skarbu Państwa, a obecnie do Powiatu Żuromińskiego. Starostwo wystąpiło do 30 mieszkańców tej ulicy z wnioskiem o wykup lub dzierżawę bezprawnie używanego gruntu. 14 mieszkańców dobrowolnie nabyło grunty, które użytkują lub wydzierżawiło je za zgodą Powiatu Żuromińskiego. Przeciwko pozostałym mieszkańcom przygotowano pozwy skierowane do Sądu Rejonowego w Mławie o odszkodowania za bezumowne korzystanie z nieruchomości za miniony okres 10 lat. Pozwy nie dotyczą jednak zobowiązania do zapłaty za nieruchomość.

Aktualnie toczy się 6 pierwszych spraw sądowych o zapłatę odszkodowania o łącznej kwocie 12 820 zł. Średnia kwota odszkodowania wynosi ok. 1 800 zł za działkę w zależności od jej powierzchni. Na chwile obecną wycofano jeden przygotowany pozew, ponieważ mieszkaniec nabył notarialnie zagrodzoną działkę.

Cenę, którą maja zapłacić mieszkańcy za metr działki wyznaczył rzeczoznawca majątkowy w latach 2007 – 2009. Wynosi ona średnio 59,96 zł. Do tej ceny doliczone zostanie 22% podatku VAT oraz kwota ok. 347 zł za działkę jako cząstkowy zwrot kosztów podziału geodezyjnego, wyceny nieruchomości i ogłoszeń prasowych o wykazie nieruchomości przeznaczonych do sprzedaży.

O sprawie będziemy informować.

Dodaj komentarz

Kliknij by dodać komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.