Żuromin. Niebezpieczna akcja strażaków

Akcja straży pożarnej z 3 na 4 marca trwała prawie 13 godzin. Brało w niej udział 9 jednostek straży pożarnej. Takiego pożaru nasz powiat dawno nie widział.
Jeszcze oko�o 11 pojawia� si� w budynku ogie�

Adam Ejnik

a.ejnik@kurierkurierzurominski.pl

Jak strażacy gasili pożar

00:43:30 Mieszkanka Piłsudskiego 5 zgłasza strażakom pożar

00:46:38 Jednostka 7 strażaków jest na miejscu i rozpoczynają akcję. Dowódca po drodze powiadamia odpowiednie służby pogotowie, policję, zakład energetyczny, jednostki ochotnicze

Do godziny 1:01 trwa ewakuacja mieszkańców budynku. Pięcioro z nich wychodzi z mieszkań po drabinach od strony ulicy Piłsudskiego. Troje wyprowadzanych jest przez strażaków schodami. W akcji ratowania ludzi uczestniczyło 6 strażaków. Jeden zajmował się podłączaniem linii wodnych. W tym czasie pożar rozwija się w zastraszającym tempie. 2 minuty po ewakuacji ludzi płoną już wszystkie pomieszczenia.

W międzyczasie przyjeżdżają na miejsce zdarzenia ochotnicy. Jako pierwsi na miejscu są strażacy z Zielonej, za nimi przybywają ochotnicy z Poniatowa, nieco później Lubowidza. Później dołączają do nich jednostki z Zielunia (2), Chamska. Lutocina, Kuczborka, a także strażacy z Państwowej Straży pożarnej.

01:08 Dowództwo przejmuje kapitan Janusz Chyliński. Trwa walka z ogniem. Pożar jest trudny do opanowania. Drewniany dom plonie jak pochodnia. Strażacy podają na dach pianę, ale zarówno ona, jak i tysiące litrów wody natychmiast wyparowują.

Cały czas strażacy mają na uwadze, że mogą wybuchnąć butle z gazem. Na szczęście do wybuchów nie dochodzi. Pomieszczenia, gdzie butle się znajdowały były polewane wodą intensywniej. W pewnym momencie jedna z butli zapala się. Obserwowany jest przez strażaków płomień typowy dla spalanego gazu. Gaz się wypalił, butla na szczęście nie wybuchła.

Strażacy próbują gasić pożar, ale jednocześnie strumieniami wody odcinają ogień od sąsiadujących budynków: apteki i sklepu.

2:30 Zarywa się dach budynku. Płomienie są coraz większe.

3:33 Strażacy mają już kontrolę nad pożarem. Ogień się już nie rozprzestrzenia.

3:36 Ponownie przeszukiwane są pomieszczenia. Strażacy wynoszą butle. Odnajdują też żywego psa, którego ewakuują z budynku.

Do godziny 13:36 trwa dogaszanie pożaru. Ogień jeszcze się gdzieniegdzie żarzy.[img]https://[/img]

Dodaj komentarz

Kliknij by dodać komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.