Żuromin. Ponad 800 książek pojedzie do Anglii

Zakończyła się trwająca kilka miesięcy zbiórka książek dla biblioteki Polish Community Centre ADSUM powstającej w Coventry. Żuromińska Biblioteka Publiczna zebrała 800 książek. Darczyńcami są zarówno osoby prywatne jak i wydawnictwa z całego kraju.
Bibliotek� Publiczn� w �urominie przekaza�a ksi��ki Przedstawicielom Polskiego Domu Kultury w Coventry

Ewa Jabłońska

e.jablonska@kurierkurierzurominski.pl

Biblioteka Publiczna w Żurominie i Fundacja VADE – Mecum Chodź za Mną, im. Sandry Brędowskiej w Łodzi zorganizowała zbiórkę książek przeznaczonych do biblioteki w Polish Community Centre Adsum w Coventry. Udało się zebrać ponad 800 książek, które 8 kwietnia uroczyście zostały przekazane przedstawicielom Polskiego Domu Kultury „Adsum” w Coventry Ewie i Marcinowi Kowalczykom. W zbiórkę zaangażowało się 5 wydawnictw oraz wiele osób.

– Bardzo nas cieszy, że zaangażowało się w to wiele osób indywidualnych a także instytucje, biblioteki, szkoły. Książki są niezniszczone i będą długo służyć – mówi dyrektor żuromińskiej Biblioteki Regina Kwiatkowska.

Prezes Polskiego Domu Kultury „Adsum” w Coventry opowiedziała o początkach i trudnościach z założeniem Polskiego Domu Kultury. Dom zaczął funkcjonować 4 lata temu. Bez dotacji finansowej od państwa w małym lokalu prowadzone były różne zajęcia dla Polaków.

– Okazało się, że takie miejsce jest potrzebne – mówi Ewa Kowalczyk.

Potrzebne były również polskie książki. Gdy warunki lokalowe na to pozwalały postanowiono założyć polską bibliotekę. Pierwsza zbiórka książek odbyła się w Koszalinie skąd pochodzą Kowalczykowie. Zbiórka nie była nigdzie publicznie ogłaszana. Książki przekazali znajomi i rodzina. W sumie udało się zebrać 800 pozycji, które Kowalczykowie zawieź lido Coventry.

– Biblioteka okazała się strzałem w dziesiątkę – opowiada Ewa Kowalczyk – Zaczęli do niej przyjeżdżać ludzie z różnych zakątków Anglii.

Czytelników jest dużo (w samym Coventry jest 30 tys. Polaków) brakuje jednak książek.

Warsztaty w lipcu

Kowalczykowie poprowadzą w Żurominie warsztaty językowe. Odbędą się one najprawdopodobniej pod koniec lipca w bibliotece. Kowalczyk wyjaśniła, że pomysł warsztatów wziął się od internauty, który na stronie Kuriera Żuromińskiego skrytykował współpracę biblioteki z Polskim Domem Kultury w ”Adsum”.

– Od internauty padło „my wam, a co wy nam” – mówi Ewa Kowalczyk – dlatego „my” chcemy poprowadzić zajęcia.

Za warsztaty prowadzone przez Kowalczyków uczestnicy nie będą płacić.

   

Dodaj komentarz

Kliknij by dodać komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.