Żuromin. Sąd po stronie radnych

Zakończyła się sprawa w sądzie w sprawie nieruchomości przy ulicy Piłsudskiego w Żurominie. Współwłaściciele tej nieruchomości skierowali sprawę do sądu po tym jak Rada Miejska zdecydowała o sprzedaży w drodze przetargu swojej części tej nieruchomości. Współwłaściciele uważają, że mają prawo do kupienia działki i budynku bez udziału w przetargu. Sąd jednak przyznał rację radnym. Przetarg odbędzie się wkrótce.
Spalone zabudowania strasz� w centrum �uromina ju� ponad rok

Ewa Jabłońska

e.jablonska@kurierkurierzurominski.pl

Gmina, która jest współwłaścicielem działki i budynku przy ulicy Piłsudskiego w Żurominie, który po pożarze w marcu ubiegłego roku nie nadaje się do użytku, chce sprzedać swoją część nieruchomości.

Decyzja radnych

We wrześniu ubiegłego roku, radni podjęli decyzję, że sprzedadzą swoją część nieruchomości w drodze przetargu. Pozostali właściciele nie zgodzili się z tą decyzją, uważając, że mają prawo nabyć od Gminy prawo do własności tej nieruchomości bezprzetargowo. W tej sprawie wnioskowali o zmianę podjętej przez radę decyzji. Ich zdaniem, prawo pozwala na sprzedaż tej nieruchomości innym współwłaścicielom bez przetargu. Radni jednak decyzji nie zmienili.

Sprawa w sądzie

Współwłaściciele nieruchomości przy Piłsudskiego skierowali sprawę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Sąd uznał, że gmina ma prawo do tego, żeby decydować o sprzedaży swojej nieruchomości. Rada, uznając, że chce ją sprzedać w formie przetargu, postąpiła zgodnie z prawem. Następnie sprawa trafiła do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Podtrzymał on jednak wyrok WSA, podając tę samą zasadność decyzji, jaką podjęli radni.

– Stało się dobrze w związku z tym, że udział Gminy w nieruchomości to 71%, a innych współwłaścicieli 29% – komentuje wyroki Sądów Zbigniew Nosek.

Burmistrz zapowiedział, że wkrótce rozpocznie się procedura zbycia tej nieruchomości w drodze przetargu.

Może wreszcie spalone „getto” przestanie straszyć w centrum miasta.

   

Dodaj komentarz

Kliknij by dodać komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.