Żuromin. Stowarzyszenie WZU chce uruchomić „okno życia”

Stowarzyszenie WZU zwróciło się do Zarządu Powiatu Żuromińskiego, dyrektora żuromińskiego szpitala oraz do żuromińskiej parafii z prośba o rozważenie możliwości utworzenia w Żurominie „okna życia”. Takie okno miałoby powstać przy żuromińskim szpitalu.

„W związku częstymi sytuacjami porzucania lub zabijania nowonarodzonych dzieci przez rodziców, czego przykład mieliśmy także na terenie naszego powiatu, prosimy o rozważenie stworzenia „okna życia”. Nadmieniamy, że w sąsiadujących powiatach nie ma takiego miejsca, gdzie można by anonimowo, w bezpiecznym miejscu pozostawić noworodka. Problem jest bardzo ważny. Coraz częściej słyszymy w mediach o dzieciobójstwie i dlatego uważamy, że zasadne jest uruchomienie przy SPZZOZ w Żurominie „okna życia” – napisało WZU w piśmie do Zarządu, szpitala i parafii.

Okno to miejsce gdzie matka może pozostawić anonimowo noworodka bez narażania jego zdrowia i życia. Po otwarciu zewnątrz uruchamia się sygnalizacja alarmująca dyskretnie opiekunki. Dziecko umieszczane jest w inkubatorze do czasu przyjazdu karetki, która zabiera go do szpitala. Tam przechodzi badania a następie trafia do pogotowia rodzinnego. Obecnie w Polsce jest 51 okien życia. Najbliższe znajduje się w Płocku.

Ewa Jabłońska

   

Dodaj komentarz

Kliknij by dodać komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.