Żuromin. Tadeusz Płużański w liceum i technikum

Dziennikarz i historyk zarazem- jak sam o sobie mówi Tadeusz Płużański – felietonista ,,Gazety Polskiej”, tygodnika ,,Najwyższy czas” szef działu Opinie w ,,Super Expressie” i autor książki historyczno - dziennikarskiej ,,Bestie” odwiedził powiat żuromiński. Spotkał się z uczniami Liceum Ogólnokształcącego w Żurominie i Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Zielonej. Poprowadził też spotkanie otwarte w restauracji ,,U Rucińskich”.

Adam Toruński

torunski.adam@gmail.com

Inicjatorką wizyty w naszym powiecie Tadeusza Płużańskiego była przedstawicielka powiatowego klubu ,,Gazety Polskiej”, Anna Leśniewska. Zorganizowała ona spotkania w dwóch szkołach naszego powiatu. Zatroszczyła się także o to, by szansę spotkania z autorem książki ,,Bestie” mieli wszyscy chętni. Sama część swoich zasług zrzuca na posła Prawa i Sprawiedliwości Marka Opiołę. Jednak o tym, jak bardzo jest gorliwa można było się przekonać, podczas spotkania z nią, przy okazji rozmowy w

Żurominie z Tadeuszem Płużańskim.

-Mam nadzieję, że mam do czynienia z prawymi ludźmi – mówiła. Pan Tadeusz Płużański przyjechał do Żuromina w poniedziałek 5 marca.

[b]Spotkania z uczniami[/b]

Pierwszym punktem jego wizyty było spotkanie z uczniami w LO w Żurominie. Opowiedział o tym, o czym napisał w książce ,,Bestie” poruszającej temat polskich ,,żołnierzy wyklętych”.

– Taka była moja idea. Tutaj ( w Żurominie), po raz pierwszy spotkałem się z młodzieżą szkolną specjalnie, a nie tylko w czasie spotkania otwartego. Myślę, że takie spotkania są ważne. Historia Polski jest ważna. Uczą, co było dobre, a co było złe. Chciałbym podziękować organizatorom za przygotowanie ich. Sam zainteresowałem się tym tematem głównie dlatego, że mój tata był kurierem Rotmistrza Witolda Pileckiego na linii Warszawa – Ancona- mówi Tadeusz Płużański.

Uczniowie wysłuchali słów dotyczących historii Polski ubiegłego wieku, a zwłaszcza wspomnianych już ,,żołnierzy wyklętych”, czyli walczących o wolną Polskę z narzucającymi swe zwierzchnictwo sowietami i działającymi pod przykrywką dobra kraju działaczami PRL. Uczniowie mogli zadawać pytania, sami też na nie odpowiadali. Anna Leśniewska pomyślała też o kształceniu uczniów- słuchaczy.

–Jesteście w klasie maturalnej. Za rok przed wami ważny wybór uczelni wyższej-mówiła.

Poleciła uczniom, sugerując się jedynie własnymi przekonaniami zaprzyjaźnioną ze środowiskiem ,,Gazety Polskiej” niepubliczną Wyższą Szkołę Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu założoną przez o. Tadeusza Rydzyka. Po spotkaniu w żuromińskim LO Tadeusz Płużański udał się do ZSP w Zielonej na podobne wydarzenie. O godzinie 17:00 uczestniczył tego dnia też w spotkaniu otwartym w restauracji ,,u Rucińskich”.

[img]https://[/img]

Dodaj komentarz

Kliknij by dodać komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.