Żuromin. Tak dla burmistrza, nie dla dzieci z Tadajówki

Podwyżka wynagrodzenia burmistrza to jedna z pierwszych uchwał nowej rady. Od wcielenia jej w życie burmistrz Zbigniew Nosek będzie zarabiał miesięcznie 9 900 zł. Podczas tej samej sesji radni nie zdecydowali się zająć sprawą dzieci z Tadajówki, którym nie są refundowane przejazdy do szkoły.

Adam Ejnik

a.ejnik@gmail.com

Jeszcze dobrze nie wybrzmiały echa expose, w którym burmistrz podkreśla służebną rolę urzędu swojego i radnych , a już doszło do pierwszych decyzji, które dalekie są od tych ideałów. Na początek radni podnieśli burmistrzowi pensję o ponad 600 zł. Zbigniew Nosek będzie teraz otrzymywał co miesiąc niespełna 10 000 PLN.

Decyzji tej sprzeciwił się radny Krzysztof Jakubowski, tłumacząc, że podwyżki płac w trudnym kryzysowym okresie są nieetyczne.

Jednak większość radnych nie miała wątpliwości, że burmistrz powinien zarabiać więcej. Przewodniczący Rady tłumaczył nawet, że podwyżka jest symboliczna, a zmiana kosmetyczna.

Za chwilę jednak ta sama rada nie chciała podjąć tematu pomocy dla dzieci z Tadajówki. Problem przedstawili obecni na sesji mieszkańcy. Otóż dwojgu dzieci z tej miejscowości nie są zwracane pieniądze za przejazd do szkoły w Raczynach.

Póki było lato, tłumaczyli, to nie było problemu i zawsze ktoś dzieci podwiózł. Podczas zimy jednak sytuacja się zmieniła. Radni próbowali dyskutować, ale problem dzieci z Tadajówki nie został rozwiązany. Podobnie jak innych dzieci z gimnazjów i podstawówek, którym nie są zwracane koszty przejazdu do szkół.

W całej sprawie obserwujemy dwa paradoksy. Pierwszy polega na tym, że kwota 600 zł miesięcznie, o jaką podwyższa się wynagrodzenie, w tym wypadku jest zmianą kosmetyczną i symboliczną, w drugim, gdy trzeba pomóc dzieciom, stanowi poważny problem.

Drugi paradoks polega na tym, że jeszcze niedawno podczas dwóch pamiętnych wyborczych niedziel busy i prywatne samochody radnych potrafiły kursować dziesiątki razy do takich miejscowości jak Tadajówka, a dziś dwa tygodnie po wyborach nie ma możliwości przewiezienia do szkoły dwójki dzieci.

Dodaj komentarz

Kliknij by dodać komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.