Żuromin. Teatralna lekcja historii

Uczniowie Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Dąbrowskiej w Żurominie odwiedzili żuromińskie kino ,,Ton”, by obejrzeć spektakl ,,Polskie drogi do wolności” w wykonaniu grupy rekonstrukcyjnej ,,Jodła”.
Skupienie podczas spektaklu

Adam Toruński

torunski.adam@gmail.com

Zorganizowana, kilkudziesięcioosobowa grupa uczniów Liceum Ogólnokształcącego w Żurominie obejrzała spektakl ,,Polskie drogi do wolności” w żuromińskim kinie ,,Ton”. Spektakl ten, opowiadał o historii XX-wiecznych dążeń Polaków do niepodległości, o II wojnie światowej i wydarzeniach mających miejsce po jej zakończeniu.

–Opowiadamy o wydarzeniach nowożytnych, o historii sprzed pięćdziesięciu lat, takiej która teoretycznie powinna nam być najbliższa. Dla młodzieży nie ma jednak znaczenia czy dane wydarzenie miało miejsce pół wieku temu, czy trzy tysiące lat temu, bo go nie przeżyła. Historia ta, właśnie przez to, że jest nie tak dawna, często nie jest omawiana na lekcjach historii. Po pierwsze nauczyciele twierdzą, że ciężko im mówić o ludziach, którzy w czasie wojny stawali niekoniecznie tylko po dobrej stronie. Niektórzy mieszkali wśród nas czy mieszkają ich wnuki. Po drugie w programie nauczania wydarzenia te znajdują się zawsze na końcu szkoły i często już ze względu na brak czasu nie są omawiane. Pokazujemy historię bliską widzom, także przez to, że opowiadamy o ludziach i wydarzeniach dotyczących np. Żuromina, czyli społeczności lokalnej- opowiada o spektaklu Dionizy Krawczyński, występujący w nim. Uczniowie LO odwiedzili 23 lutego lokalne kino wraz z nauczycielami z inicjatywy pani Hanny Śliwińskiej-nauczycielki historii.[img]https://[/img]

Dodaj komentarz

Kliknij by dodać komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.