Żuromin. Walka o inspektora

Burmistrzowie i wójtowie wszystkich gmin powiatu żuromińskiego wstawili się za Inspektorem Nadzoru Budowlanego Andrzejem Kroskowskim. Przypomnijmy, że Starosta złożył wniosek o odwołanie inspektora z pełnionej funkcji. Powód – prawomocny wyrok za jazdę samochodem w stanie nietrzeźwości. Włodarze naszych miast i wsi jednak jak jeden mąż podpisali się pod prośbą, w której zwracają się do starosty, aby ten Inspektora nie odwoływał.
Pismo do Starosty podpisane przez burmistrz�w i w�jt�w

Ewa Jabłońska

jablonska.ewa1@gmail.com

Do Starosty Żuromińskiego wpłynęło pismo z prośbą o nieodwoływanie z funkcji Inspektora Nadzoru Budowlanego w Żurominie Andrzeja Kroskowskiego. Dokument został podpisany przez: Wójta Gminy Kuczbork Tadeusza Burakowskiego, Burmistrza Gminy i Miasta Żuromin Zbigniewa Noska, Burmistrza Miasta I Gminy Bieżuń Andrzeja Szymańskiego, Wójta Gminy Lubowidz Krzysztofa Ziółkowskiego, Wójta Gminy Siemiątkowo Piotra Kostrzewskiego, Wójta Gminy Lutocin Ryszarda Gałkę. Włodarze piszą, że Kroskowski „dał się poznać jako człowiek prawy, rzetelnie wykonujący swoje obowiązki. Przez 12 lat swojej pracy na stanowisku Inspektora nigdy nie miał rządnych zarzutów, co do uczciwości postępowania”. Zdaniem autorów pisma, prowadzenie pod wpływem alkoholu samochodu, za co Inspektor został już skazany prawomocnym wyrokiem, nie może przekreślać całego dotychczasowego dorobku zawodowego. Liczą, że „dotychczasowe wieloletnie, nienaganne wykonywanie funkcji Inspektora Nadzoru Budowlanego przeważy nad pojedynczym , acz nagannym incydentem”.

[b]Starosta Janusz Welenc nie chce komentować listu napisanego przez włodarzy.[/b]

– Do Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego złożyłem wniosek o odwołanie Andrzeja Kroskowskiego z funkcji Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego, czekam na uzgodnienie tego odwołania – wyjaśnia starosta – W tego typu procedurze nie ma miejsca na opinie wójtów i burmistrzów.

Starosta wyjaśnia, że droga postępowania w tego typu sprawie jest jedna. Starosta odwołuje Inspektora po uzgodnieniu tej kwestii z Wojewódzkim Inspektorem Nadzoru Budowlanego lub Wojewódzki Inspektor odwołuje w porozumieniu ze starostą. Opinie jakichkolwiek innych osób nie mogą mieć wpływu na tego typu decyzję.

– Osoba pełniąca tego typu funkcje nie może być karana, jest to niedopuszczalne nawet pod względem moralnym – mówi Welenc – Gdybym ja znalazł się w takiej sytuacji, już następnego dnia złożyłbym sam rezygnację z pełnionej przeze mnie funkcji.

[b]Skarga na bezczynność starosty[/b]

Tymczasem, z drugiej strony do Rady Powiatu Żuromińskiego wpłynęła skarga na starostę. Skarga ta jest bezpośrednio związana ze sprawą odwołania Inspektora. Skarżący zarzuca staroście nie wypełnianie ustawowych obowiązków związanych z pracą Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego. Według skarżącego inspektor nie powinien pełnić dalej funkcji urzędnika na tym stanowisku, ponieważ został skazany prawomocnym wyrokiem. Skarga została przekazana do rozpatrzenia Komisji Rewizyjnej Rady Powiatu. Na najbliższej sesji Radni będą głosować nad jej zasadnością. Biorąc pod uwagę fakt, że Janusz Welenc złożył wniosek o odwołanie inspektora, trudno spodziewać się, żeby radni uznali skargę za zasadną.

Dodaj komentarz

Kliknij by dodać komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.