Żuromin. Wspomnienia pisane nutami

W pierwszą sobotę listopada, tuż po Wszystkich Świętych, w Żuromińskim Centrum Kultury popłynie muzyka. Muzycy grać będą dla muzyków. Dla Przyjaciół, którzy już nie żyją. To już ósmy Koncert Pamięci Naszych Przyjaciół. W 2006 roku zespoły grały dla trzech przedwcześnie zmarłych chłopaków Marka Żelazkiewicza, Miłosza Bojakowskiego i Pawła Maćkiewicza. Przez te sześć lat do grona Przyjaciół dołączyły kolejne osoby. Dziś żuromińska orkiestra gra dla dziewięciu zmarłych.
W zesz�ym roku na Koncercie Pami�ci Naszych Przyjaci� r�wnie� byli�my

Adam Ejnik

a.ejnik@kurierkurierzurominski.pl

Już w najbliższą sobotę sala kinowa Żuromińskiego Centrum Kultury rozbrzmiewać będzie rockową muzyką. I choć koncerty zdarzają się w niej stosunkowo często, to ten sobotni jest wyjątkowy. Muzycy grają dla swoich przyjaciół, którzy już nie żyją. KPNP to koncert – wspomnienie. Tu pod sceną i na niej zbiorą się przyjaciele i najbliżsi przedwcześnie zmarłych muzyków.

Koncert po raz ósmy

Skąd pomysł na takie koncerty. Jak tłumaczy nam jeden z jego organizatorów, Michał Nowakowski, wziął się on z prostej potrzeby serca.

– Pewnego dnia, nie cały rok po śmierci naszego przyjaciela muzyka Marka Żelazkiewicza doszło do spotkania kilku przyjaciół, którzy już wcześniej związani byli z naszą lokalną i nie tylko lokalną sceną muzyczną. Doszli oni do wniosku, że fajnie byłoby zorganizować koncert mający na celu uświetnienie pamięci nieżyjących już przyjaciół kolegów po fachu. W taki oto sposób zrodziła się idea.

Pierwszy koncert Pamięci Naszych Przyjaciół odbył się na początku grudnia 2006 roku, od tamtej pory grano już siedem razy. Rok w rok w okolicach Święta Zmarłych spotykają się przyjaciele, rodziny i koledzy nieżyjących już żuromińskich muzyków: Miłosza Bojakowskiego, Pawła Maćkiewicza, Marka Żelazkiewicza, Huberta Gadomskiego… grono to z roku na rok staje się większe. Do tej czwórki dołączyli Zbyszek Jakubowski, Łukasz Górkowski, Rybski, Piotr Błaszkiewicz i Krzysztof Pyszniak.

– Każdy z tej czwórki był nie tylko bratem, synem, ojcem, przyjacielem, kolegą ale i muzykiem mówi Michał Nowakowski – Pragniemy uczcić ich pamięć. A dla muzyka nie ma chyba nic lepszego, niż uczczenie jego pamięci za pomocą koncertu. Koncert ten jest swego rodzaju minutą ciszy, „muzyczną minutą ciszy”.

Przegląd, koncert i trochę poezji

W tym roku na Koncert Pamięci Naszych Przyjaciół zorganizowany organizatorzy zapraszają w sobotę 2 listopada. KPNP składać się będzie z dwóch części: przeglądu muzycznego i koncertu. Granie zacznie się już od 14:00. Na tę porę zaplanowano początek przeglądu muzycznego. Główny koncert zaproszonych zespołów rozpocznie się natomiast o godzinie 17:00. Rozpocznie go zwycięzca przeglądu muzycznego. Po laureacie wystąpią zaproszeni goście. Zespoły dobrze znane żuromińskiej publiczności – Szinuk, Pancerni Żeglarze, Old Roads, Ikarion, Sunflowers. No i ten mniej znany WNDKR (kilka słów o zespole obok). Bilety na koncert kosztują 20 złotych.

W przerwie między głównym koncertem a przeglądem będzie się można wyciszyć przy poezji. W tym czasie organizatorzy zaplanowali spotkanie z naszym paryskim poetą Cezarym Dobiesem. Ten pochodzący z Sadowa (gmina Kuczbork) pisarz promować będzie swoją nową książkę „Lęki i leki”. Spotkanie to odbędzie się o godzinie 16:00.

Apla

Mimo, iż odeszli, w naszych sercach pozostaną na zawsze

Marek „Żyła” Żelazkiewicz 

Grał na perkusji i instrumentach klawiszowych w zespołach: „Pancerni Żeglarze”, „Wanna”, „Ikarion” oraz solowych projektach. 

Paweł „Byczy” Maćkiewicz 

Śpiewał w zespołach: „Agitacja”, „Bramafan”, „Destrukcja” 

Miłosz „Miły” Bojakowski 

Grał na gitarze w zespole „Pancerni Żeglarze” 

Hubert „Czechu” Gadomski 

Śpiewał w zespole „Defenol” 

Zbyszek Jakubowicz 

Grał na gitarze w zespołach „Talizman” i „Oldroads”

Łukasz „Ogór” Górkowski – gitarzysta w zespole „Yabasta” oraz „THC jazzband”

Piotr „Rusek” Błaszkiewicz- był basistą w grupie „Defenol” i „Agitacji”, stanowił też drugi wokalgrał na gitarze,

Krzysztof Pyszniak – jako 17 – latek grał na perkusji w zespole rockowym „Efekt”.

Tomasz „Młody” „Zwierzak” Rybski – był perkusistą w zespołach „Pankracy”, „Defenol” i „Yabasta”

Dodaj komentarz

Kliknij by dodać komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.