Żuromin. Wypadek z 12 ofiarami, niezrównoważony pasażer z nożem, płonący samochód

Autobus z ośmioma osobami na pokładzie uderza w samochód osobowy, którym jedzie trzech mężczyzn. Istnieje niebezpieczeństwo wybuchu pożaru. W autobusie panika, a jeden z pasażerów, grożąc kierowcy nożem, uniemożliwia ewakuację. To plan tegorocznych ćwiczeń, które odbyły się w czwartek 10 października w Żurominie. Wszystko to w ramach wojewódzkich kompleksowych ćwiczeń obronnych „Mazowsze 2013”.
Akcja ratunkowa stra�ak�w

m.osiecki@kurierkurierzurominski.pl

W dniach 8-10 października na terenie powiatu żuromińskiego odbyły się wojewódzkie ćwiczenia obronne „Mazowsze 2013”. Trzydniowe ćwiczenia, które odbywają się co trzy lata, miały dać odpowiedź na pytanie jak przygotowane są nasze służby w warunkach zagrożenia państwa, w czasie wojny czy sytuacji kryzysowej. W ćwiczeniach wzięły udział wszystkie służby, straże, inspekcje z terenu powiatu żuromińskiego oraz jednostki samorządu terytorialnego.

Stan gotowości obronnej państwa czasu kryzysu i wojny

W pierwszych dniach ćwiczeń uruchomiono Stały Dyżur Starosty Żuromińskiego oraz Głównego Stanowiska Kierowania. Realizowano zadania w warunkach zagrożenia bezpieczeństwa państwa oraz w czasie wojny. Wójtowie, burmistrzowie, a także wszystkie służby m.in. stacja sanitarno-epidemiologiczna czy inspektorat weterynarii były w pogotowiu.

– Zadania do wykonania aplikacyjnie, na dokumentach, przychodziły od wojewody, a my musieliśmy je wykonać – mówi Jarosław Gałka kierownik referatu zarządzania kryzysowego. – Drugiego dnia realizowaliśmy zadania z mobilizacyjnym rozwinięciem i uzupełnieniem jednostek Sił Zbrojnych poprzez uruchomienie przez WKU w Ciechanowie Akcji Kurierskiej – dodaje Gałka.

Ćwiczenia na terenie powiatu

Ostatniego dnia przeprowadzono ćwiczenia w związku z wypadkiem autobusu do przewozu dzieci i samochodu osobowego. Na oczach władz gminnych i powiatowych, szefów inspektoratów znajdujących się na terenie powiatu, bezpośrednich zwierzchników służb biorących udział w ćwiczeniach, a także dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Żurominie przeprowadzono bardzo widowiskową akcję. W założeniach, zgodnie z którymi przeprowadzono ćwiczenia autobus z ośmioma osobami na pokładzie miał uderzyć w samochód osobowy, którym jechało trzech mężczyzn. Istniało niebezpieczeństwo wybuchu pożaru. W międzyczasie w autobusie wyniknęła panika, a jeden z pasażerów grożąc kierowcy nożem, uniemożliwiał ewakuację. Pracę na miejscu podjęły służby ratunkowe. Na miejscu był policyjny negocjator, po namowie którego napastnik wyrzucił nóż, ewakuowano poszkodowanych, a napastnik został obezwładniony. W międzyczasie trwała akcja ratunkowa. Strażacy ugasili samochód, a później zabrali się do ratowania zakleszczonych w aucie mężczyzn. Niestety, w scenariuszu założono, że jednej osoby nie da się uratować. Kierowca samochodu zginął na miejscu.

W ćwiczeniach uczestniczyły jednostki OSP z Lutocina, Poniatowa, Bieżunia, Zielunia, Lubowidza, Zielonej, Chamska i Krzeczanowa, a także służby Państwowej Straży Pożarnej w Żurominie, Komendy Powiatowej Policji w Żurominie, SPZZOZ w Żurominie, służby zarządzania kryzysowego oraz psycholog.

   

Dodaj komentarz

Kliknij by dodać komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.