Żuromin. Żeby pomóc jeszcze szybciej

20 strażaków z naszego powiatu wzięło udział w szkoleniu w zakresie współpracy ze śmigłowcami Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.
Stra�acy z naszego powiatu podczas szkolenia w P�ocku

Adam Ejnik

a.ejnik@gmail.com

[img]https://[/img]

Ochotnicy z Zielonej, Lubowidza, Zielunia, Bieżunia, Lutocina i Poniatowa 17 października w Płocku wzięli udział w szkoleniu w zakresie współpracy ze śmigłowcami Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. W szkoleniu udział wzięło również kierownictwo Komendy Powiatowej PSP w Żurominie.

Same szkolenie składało się z dwóch części. Najpierw odbyły się zajęcia teoretyczne. Przeprowadzali je oficerowie Państwowej Straży Pożarnej. Później odbyły się zajęcia praktyczne przeprowadzane przez Pilotów i Ratowników Medycznych LPR.

– Najbardziej ciekawymi i z kolei bardzo odpowiedzialnymi były ćwiczenia praktyczne, przeprowadzane na lotnisku aeroklubu Płock. Podczas tych ćwiczeń strażacy musieli samodzielnie wyznaczyć bezpieczne miejsce do lądowania i za pomocą specjalnych znaków gestowych w porozumieniu z pilotem sprowadzić śmigłowiec na ziemię, a następnie umożliwić mu ponowny bezpieczny start – mówi rzecznik Państwowej Straży Pożarnej w Żurominie starszy kapitan Janusz Chyliński.

Jeszcze trudniejsze okazały się ćwiczenia w porze nocnej. Strażacy musieli prawidłowo oświetlić miejsce lądowania śmigłowca za pomocą latarek i świateł samochodów pożarniczych.

Cykl szkoleń z Lotniczym Pogotowiem Ratunkowym rozpoczął się już w sierpniu 2008 roku. Strażacy z naszego powiatu czynnie w nim uczestniczą od samego początku.

– Warto podkreślić, że we współpracy z LPR, tzw.: zasada „złotej godziny” która to często decyduje o życiu osób poszkodowanych, nabiera realnego znaczenia – mówi Janusz Chyliński – Śmigłowiec z Płocka do Żuromina przebywa drogę w 10 minut. Jeżeli jeszcze dzięki umiejętnościom strażaków nabytym na szkoleniu sprowadzimy śmigłowiec na miejsce samego zdarzenia, szansa podjęcia leczenia specjalistycznego w przeciągu wspomnianej godziny – stanie się faktem i standardem – dodaje.

Dodaj komentarz

Kliknij by dodać komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.