Na sygnale

Uwaga na oszustwa „na zdalny pulpit”

Oszustwa na "zdalny pulpit". Namawiają do zainstalowania programu, a potem kradną pieniądze niemal na oczach ofiar.
fot. pixabay

Odbył się cykl spotkań żuromińskiej policji z mieszkańcami naszego powiatu, aby byli czujni, świadomi zagrożenia i bezpieczni. Tym razem funkcjonariusze przestrzegali przed znaną już żuromińskim policjantom metodą na „zdalny pulpit”. Najczęściej jakaś historia związana jest z inwestowaniem swoich pieniędzy na giełdzie. Kiedy pierwsze kroki mamy już za sobą i zaczyna nam się „dobrze wieść”, zarabiać pieniądze – zaczynają się kłopoty. Dochodzi do zainstalowali na swoim komputerze lub smartfonie oprogramowania z dostępem do naszego urządzenia. Następnie jest to już kwestia czasu, kiedy z naszego konta znikają pieniądze.

Policjanci ostrzegają przed oszustami działającymi metodą „na zdalny pulpit”. Kontakt oszusta z ofiarą odbywa się za pośrednictwem rozmowy telefonicznej, wykorzystując do tego komunikatory społecznościowe. Przedstawiając się za pracowników banków lub doradców finansowych. Cel jest jeden: Namówienie swojego rozmówcy do zainstalowania na komputerze lub telefonie oprogramowania pozwalającego na zdalne przejęcie urządzenia i dostęp do bankowości elektronicznej ofiary.

Policjanci apelują o szczególną ostrożność w czasie telefonicznych oraz mailowych kontaktów z osobami podającymi się za pracowników banków lub doradców finansowych. Oszuści zawsze wykorzystują ufność swoich ofiar. Aby osiągnąć cel, przestępcy przekazują swoim przyszłym ofiarom informację o odnotowanych próbach przejęcia ich kont bankowych lub oferują bardzo zyskowną inwestycję w kryptowaluty.

źródło: asp. Tomasz Łopiński, oficer prasowy KPP Żuromin

Dodaj komentarz

Kliknij by dodać komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.