Sprawozdanie ze stanu bezpieczeństwa na terenie miasta i gminy Bieżuń za 2020r. przedstawiono podczas ostatniego posiedzenia komisji prawa, bezpieczeństwa publicznego, ochrony przeciwpożarowej, ochrony dróg i mienia. Dane przekazał radnym i burmistrzowi kierownik posterunku st. asp. Mariusz Kłosowski wraz z naczelnikiem Wydziału Prewencji KPP w Żurominie podkom. Tomaszem Wnukiem.
Jak wynika z policyjnych danych, w minionym roku na terenie miasta i gminy Bieżuń wszczęto 42 postępowania przygotowawcze. I tak 8 z nich dotyczyło przestępstwa kradzieży, 7 – uchylania się od obowiązku alimentacyjnego, kolejnych 6 to przestępstwa drogowe popełnione przez kierujących znajdujących się w stanie nietrzeźwości. Zanotowano 4 przypadki znęcania, 4 zniszczenia mienia, 3 oszustwa. Były też 3 wypadki drogowe, 2 kradzieże z włamaniem, 1 pobicie i 4 inne przestępstwa.
– Spośród wszystkich zrealizowanych postepowań 11 umorzono z braku cech przestępstwa, 6 umorzono z powodu niewykrycia sprawców, a 19 zostało zakończonych aktem oskarżenia, co dało wykrywalność 76 % – mówił st. asp. Mariusz Kłosowski. Pozostałe sprawy zakończono z innych przyczyn uniemożliwiających ściganie.
Statystyka pokazuje, że najwięcej przestępstw (w sumie 28) zdarzyło się na terenie samego Bieżunia, z czego największą liczbę stanowiły przestępstwa drogowe. We wsiach na terenie gminy raczej było bezpiecznie, w Dąbrówkach zanotowano 3 zdarzenia, W Gołuszynie, w Wilewie i we Władysławowie po 2. W pozostałych miejscowościach albo nie stwierdzono zdarzeń, albo zdarzyły się pojedynczo.
Z kolei wykroczeń było na terenie miasta i gminy 625. W tej liczbie jest 145 wykroczeń porządkowych i 480 drogowych. Wśród wykroczeń 70 dotyczyło spożywania alkoholu w miejscu niedozwolonym, a 75 zakłócania porządku publicznego.
– Wystąpiło 475 zdarzeń, które wymagały interwencji, w tym było 76 interwencji domowych, 164 interwencje publiczne, 223 interwencje drogowe oraz 12 innych interwencji – podał Kłosowski. W minionym roku na terenie tej gminy wszczęto też 4 procedury Niebieskiej Karty.
Na 16 wypadków zaistniałych na terenie powiatu w minionym roku 3 miały miejsce na terenie gminy Bieżuń, z czego 1 miał skutek śmiertelny, a dwie osoby zostały ranne. Było tu też 47 kolizji drogowych (przy 222 na terenie całego powiatu), z czego 13 kolizji wydarzyło się na terenie miasta Bieżuń, a 34 na terenie gminy. Jak podał kierownik posterunku, 38 kolizji wydarzyło się na drogach wojewódzkich i powiatowych, a 9 na drogach gminnych.
– Z analizy tych danych wynika, że teren miasta i gminy Bieżuń nie jest szczególnie zagrożony przestępczością na tle innych gmin powiatu. W niektórych miejscowościach nie zaistniały żadne przestępstwa. Na tle wszystkich miejscowości, jeśli chodzi o zagrożenia wyróżnia się miasto Bieżuń z uwagi na koncentrację ludności, życia społecznego i towarzyskiego, nasycenia placówkami handlowymi, organizacji imprez kulturalno-rozrywkowych – podkreślał kierownik posterunku. Policyjne statystyki pokazują, że w minionym roku w Bieżuniu nie odnotowano przestępstw o znacznym ciężarze gatunkowym, takich jak zabójstwa, rozboje i wymuszenia. Nie odnotowano również wydarzeń o wysokim wydźwięku społecznym.
Mimo tego, że było tu bezpiecznie, policja nie zamierza spoczywać na laurach. Należy się bowiem liczyć z możliwością wystąpienia zdarzeń przestępczych szczególnie skierowanych przeciwko mieniu, jak również wystąpienia zachowań chuligańskich, którym należy szczególnie przeciwdziałać.
Jak podkreślił naczelnik Wydziału Prewencji KPP w Żurominie, w minionym roku było o 207 interwencji mniej, niż w 2019r. Zarówno stosunkowo nieduża ilość wypadków w porównaniu z innymi powiatami (w tym wypadków ze skutkiem śmiertelnym), interwencji, kolizji składa się na to, że powiat jest jednym z bezpieczniejszych na Mazowszu.
AO
Dodaj komentarz