Informacje Samorząd

WAKACJE W CIENIU KORONAWIRUSA

Jak będą wyglądały tegoroczne wakacje w cieniu epidemii? Jak przygotowują się do tego służby w powiecie? W zeszłą środę dyskutowano na ten temat w Starostwie Powiatowym w Żurominie. Mundurowi zapewnili, że są przygotowani.
Komendant insp. Witold Lemański podkreślił, że powiat jest bezpieczny

17 czerwca starosta Jerzy Rzymowski zwołał po trzech miesiącach posiedzenie członków komisji bezpieczeństwa. Jako szef tej komisji pytał przedstawicieli służb i inspekcji obecnych na posiedzeniu, czy w związku z sytuacją epidemiologiczną coś się zmieniło, czy mają jakieś nowe zadania do wykonania.

– Wszystko jest uzależnione od tego, jaki będzie rozwój sytuacji epidemiologicznej w kraju, jak to wszystko będzie wyglądało. Co przyniesie życie, nie wiemy, patrząc na aktualną sytuację i te przypadki, które są w granicach 400 dziennie. Nie wiemy, jakie zostaną wprowadzone obostrzenia, czy dalej będzie luzowanie, czy na pewnym etapie zostanie to zmienione, a w zależności od tego będą dostosowane działania wszystkich inspekcji i straży – powiedział insp. Witold Lemański. Jak dodał, trzeba śledzić komunikaty na bieżąco, ale w tym roku raczej nie ma szans na zorganizowany wypoczynek na większą skalę z uwagi na możliwość zarażenia. – Życie będzie to wszystko weryfikować, a najbliższe tygodnie pokażą, jakie będzie zainteresowanie formami wypoczynku. My swoje zadania będziemy realizować tak, jak zawsze, bo nikt nas z nich nie zwolni – dodał. Komendant podkreślił, że w ostatnim czasie znacznie wzrósł ruch na drogach, zatem policja wraca do swoich normalnych zadań. Wcześniej były one ograniczone z uwagi również na możliwość wyłączania z pracy całych komend, w których wykrywa się zakażenia, jak chociażby w ostatnim czasie w komendzie w Zwoleniu.

– My będziemy na pierwszej linii i nikt nas nie zastąpi, przede  wszystkim jeśli chodzi o  przestrzeganie reżimu sanitarnego i przestrzeganie kwarantanny – powiedział komendant. Podkreślił fakt  niewystąpienia do tej pory w powiecie przypadku zakażenia koronawirusem. – Jesteśmy zieloną wyspą  i niech tak zostanie, czego sobie i wszystkim mieszkańcom życzę- mówił insp. Lemański.

Przytoczył  dane z sąsiednich powiatów, gdzie np. z uwagi na napływ obcokrajowców do prac sezonowych występuje od 3  do 7 tys. kwarantann. Funkcjonariusze wraz z pracownikami sanepidu muszą odbywających  je codziennie sprawdzać, a przy takiej liczbie jest to trudne.

Zapewnił starostę, że na pewno wszystkie służby staną na wysokości zadania i zrobią wszystko, żeby zapewnić bezpieczeństwo mieszkańcom  powiatu, w szczególności młodzieży i dzieciom na bardzo wysokim poziomie. – Można powiedzieć, że w tej chwili stan zagrożenia przestępczością na terenie powiatu jest znikomy, również na drogach, oczywiście na tle innych komend – podkreślił szef policji.

– Aby zorganizować wypoczynek dzieci i  młodzieży organizator musi spełniać ileś wymogów, m.in. uzyskać opinię Państwowej Straży Pożarnej i o uzyskanie  takiej opinii zgłosił się ośrodek „Ranczo” w Boguszewcu, gdzie jest kilka domków przeznaczonych pod wypoczynek. Realizowaliśmy już tam czynności kontrolno-rozpoznawcze na dwóch domkach i zostały one dopuszczone, wcześniej dopuszczono pięć. Jeśli tam będą organizowane wakacje czy ferie dla dzieci to na pewno będzie to bezpieczne pod względem pożarowym w tych obiektach, w których będą  przebywać.– podkreślił z kolei komendant PSP w Żurominie st. bryg. Adam Dobrosielski.

Jak zauważył starosta, w cieniu koronawirusa straż i  policja muszą wciąż realizować swoje podstawowe obowiązki. Nie można bowiem lekceważyć ani zapewnienia bezpieczeństwa na drogach i walki z przestępczością oraz zapewnienia  ochrony  przeciwpożarowej.

AO

 

komentarz

Kliknij by dodać komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.