Informacje

WŁASNA ŚMIECIARKA POZWALA OSZCZĘDZAĆ NA ŚMIECIACH

Na początku stycznia na ulice Lubowidza wyjechała gminna śmieciarka. Zbiera tylko część frakcji, ale już daje się zauważyć oszczędności, które przynosi.
Śmieciarka od początku roku odbiera śmieci od mieszkańców gminy Lubowidz
fot. UMiG

W ubiegłym roku władze Miasta i Gminy Lubowidz kupiły śmieciarkę. Głównym powodem tej decyzji były rosnące koszty gospodarki odpadami. Samochód kosztował 347 063,58 zł. Został kupiony w ramach funduszu sołeckiego, na zakup solidarnie złożyły się sołectwa z gminy Lubowidz. Pojazd rozpoczął swoją pracę wraz z nowym rokiem. Samorząd ogłaszając przetarg na wywóz śmieci w 2021 roku wykluczył trzy frakcje: bio, popiół i odpady wielkogabarytowe. Śmieciarka zgodnie z harmonogramem odbiera od mieszkańców odpady biodegradowalne i popiół. Samochód jest wyposażony w dwie komory na odpady w systemie 2/3 na 1/3. – W zależności od pory roku możemy z tego korzystać. Obecnie do większej komory zbieramy popiół, bo jest go więcej w okresie grzewczym. Odpady biodegradowalne są zbierane do mniejszej. Latem będzie odwrotnie- tłumaczy kierownik Zakładu Gospodarki Komunalnej Marek Janusz.

– Dopiero zaczynamy i musimy poznać specyfikę tej dziedziny, ale już widać realne oszczędności- wyjaśnia burmistrz Krzysztof Ziółkowski. Według wyliczeń włodarza zakup śmieciarki wiąże się z oszczędnościami rzędu 260 tysięcy złotych. Jak mówił przetarg na wywóz śmieci w 2021 roku zakładał 4 frakcje, a nie jak zwykle 7. Mimo to cena za wykonanie usługi nie różniła się wiele od tej, jaką samorząd płacił rok wcześniej (przy 7 frakcjach). – To pieniądze zaoszczędzone, gdybyśmy nie kupili tego samochodu bylibyśmy zmuszeni do podwyżki cen wywozu śmieci- dodaje Ziółkowski.

Kacper Czerwiński

komentarz

Kliknij by dodać komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.