Informacje

WOJSKOWI POBIERALI WYMAZY OD NAUCZYCIELI

Akcja badań nauczycieli na obecność koronawirusa rozpoczęła się 11 stycznia.  Żołnierze 5 Mazowieckiej Brygady OT również zostali zaangażowani w inicjatywę i od zeszłego poniedziałku pobierali wymazy od nauczycieli w 10 punktach pobrań.
fot.WOT

Do tej poru na badania zgłosiło się ponad 1000 nauczycieli z rejonu Północnego Mazowsza. W północnej części województwa mazowieckiego wymazy pobiera 10 zespołów wymazowych 5MBOT złożonych z żołnierzy ratowników oraz żołnierzy po specjalistycznych kursach z zakresu pobierania materiału biologicznego do badań. Obecnie terytorialsi pracują w 10 przyszpitalnych punktach wymazowych m.in. w Ostrołęce, Ostrowi Mazowieckiej, Mińsku Mazowieckim, Sokołowie Podlaskim, Żurominie, Płońsku, Łosicach, Wołominie i Warszawie.

Pobieranie wymazów na obecność koronawirusa jest aktualnie główną linią wysiłku żołnierzy 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej. Terytoralsi odciążają w ten sposób personel medyczny, który może skupić się na bezpośredniej opiece nad pacjentami. Poza testami pracowników oświaty, żołnierze WOT codziennie pobierają wymazy od wszystkich osób, które zgłaszają się do przyszpitalnych punktów wymazowych.

Warto podkreślić, że osoby, które czekają na wymaz, minimum 2 godziny przed badaniem powinny pamiętać, aby: nie spożywać posiłków, nie pić, nie żuć gumy, nie płukać jamy ustnej i nosa, nie myć zębów, nie przyjmować leków, nie palić papierosów.

Pod adresem „pomoc.wp.mil.pl” na interaktywnej mapie każdy może sprawdzić, gdzie w jego okolicy znajduje się punkt pobierania wymazów, którego pracę wspierają żołnierze Wojska Polskiego lub samodzielnie go zorganizowali. Poza lokalizacją punktu znajdziemy tam informację o godzinach pracy, dostępności oraz numer telefonu kontaktowego.

Od początku pandemii żołnierze 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej pobrali już ponad 34,5 tysiąca wymazów.

Jak dowiedzieliśmy się w żuromińskim Sanepidzie w naszym powiecie przebadano łącznie 244 nauczycieli, tylko u jednej osoby test należało powtórzyć, poniewaz wynik pierwszego okazał się nierozstrzygający.

Oprac. red \Źródło: 5MBOT

Dodaj komentarz

Kliknij by dodać komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.