Informacje

WŚRÓD ZARAŻONYCH DWÓCH POLICJANTÓW

Trzy przypadki zarażenia koronawirusem stwierdzono w ostatnich dniach wśród mieszkańców powiatu żuromińskiego. To pracownik adminstracji mławskiego szpitala i dwóch policjantów żuromińskiej komendy.
Fot. KC

Zakażenie jednego z funkcjonariuszy żuromińskiej policji potwierdzono już pod koniec ubiegłego tygodnia. Mężczyzna przechodzi chorobę objawowo, jest w szpitalu. Natychmiast ustalono liczbę osób, z którymi miał kontakt i wszystkich skierowano do kwarantanny. Badana będzie jego najbliższa rodzina. – Wymazy będą jutro, zobaczymy, jakie będą wyniki i będziemy wtedy podejmować kolejne działania – poinformowała nas we wtorek rano szefowa żuromińskiego sanepidu Agnieszka Cyran.

W weekend zakażenie potwierdzono u kolejnego mieszkańca Żuromina, tym razem pracownika administracji mławskiego szpitala. Mężczyzna chorobę przechodzi bezobjawowo i przebywa w izolacji domowej. Jak się dowiedzieliśmy droga jego zakażenia jest powiązana ze stwierdzonym przypadkiem COVID-19 na dyskotece w Borkowie Kościelnym, o którym pisaliśmy tydzień temu. W związku z kolejnym potwierdzonym przypadkiem wzrosła też liczba osób w kwarantannie.

Z kolei w poniedziałek wcześnie rano od funkcjonariuszy, którzy mieli jakikolwiek kontakt z zakażonym kolegą pobrano wymazy. Już późnym wieczorem okazało się, że w badanej grupie 27 osób jedna jest również zarażona. Na nowo wyznaczono listę kontaktów drugiego zarażonego policjanta. Jak poinformowała nas szefowa żuromińskiego sanepidu, mężczyzna obecnie nie ma żadnych objawów, a o tym, co będzie dalej, zdecyduje lekarz. Prawdopodobnie trafi on do izolacji domowej, a w 10-12 dobie zostanie poddany kolejnym testom (muszą być dwa negatywne wyniki, by potwierdzić, że koronawirus został wyeliminowany z organizmu). Z kolei wszystkie osoby, które miały z nim bezpośredni kontakt zostaną skierowane do kwarantanny. – Chyba, że wymazy pobrane najwcześniej w 7 dobie od kontaktu dadzą ujemny wynik, wówczas kwarantanna zostanie skrócona – informuje inspektor sanitarny w Żurominie Agnieszka Cyran.

Szefowa sanepidu uczula, by starać się przestrzegać wszystkich zasad bezpieczeństwa i higieny, a zwłaszcza, by nosić maseczki podczas zakupów w sklepach, aptekach czy podczas przebywania w skupiskach, gdzie trudno jednak zachować dystans. – W okresie wakacyjnym widać wyraźnie rozluźnienie, a musimy wciąż się pilnować, zachowywać dystans, nosić maseczki, jeśli chcemy w miarę normalnie funkcjonować – podkreśla.

Jak podaje Cyran, sanepid część badań zlecił na poniedziałek, część na wtorek, bo wykonywano je inną drogą, niż policja (sanepid pobiera w 7 dobie od kontaktu). Badania i wyniki funkcjonariuszy są zatem wcześniej, niż ich rodzin i osób z kontaktu.

We wtorek od rana trwało ustalanie, ile osób może zostać skierowanych do kwarantanny w związku z chorobą drugiego z funkcjonariuszy. Po ustaleniu liczby osób z pierwszego kontaktu również ich rodziny trafią do kwarantanny.

AO

NAJNOWSZE DANE

Do dziś nie stwierdzono (7.08.2020) nowego przypadku zakażenia koronawirusem mieszkańca powiatu. Miejmy nadzieję, że tak pozostanie. Zgodnie z danymi żuromińskiego Sanepidu w powiecie żuromińskim są 4 przypadki COVID-19. Trzy aktywne ( o których piszemy) oraz jeden nieaktywny. To mieszkanka Zielunia, która już wyzdrowiała, ale jako przypadek jest uwzględniania w statystykach. Ponadto dziś szefowa żuromińskiego Sanepidu poinformowała nas, że testy wszystkich osób mających kontakt z zakażonymi, o których piszemy, są ujemne.

KC

komentarz

Kliknij by dodać komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.