Informacje

WYJECHALI NA PRAKTYKI DO GRECJI

Nie udało się wiosną z powodu pandemii, ale pojechali teraz. Kolejna grupa uczniów żuromińskiego technikum pojechała na praktyki do Grecji. Jak wiadomo podróże kształcą, więc nie odmawiajmy ich młodzieży.
fot. ZST-Z

Pisaliśmy już na naszych łamach, że w Zespole Szkół Techniczno-Zawodowych im. Jana Pawła II w Żurominie realizowany jest projekt „Erasmus +”, którego częścią są dwutygodniowe praktyki w Grecji. Pierwsza grupa uczniów odbywała takowe w październiku 2019, reszta miała jechać wiosną, ale niestety pandemia i wprowadzone obostrzenia, a potem lockdown nie pozwoliły na ich realizację w wyznaczonym terminie.

Jak poinformowali nas Ewa Janulewska i Wojciech Smoliński, wicedyrektor i dyrektor Zespołu Szkół Technicznych w Żurominie, 27 września kolejna grupa uczniów ZST-Z w Żurominie wyjechała na praktyki zawodowe do Grecji. – Tym razem organizacja wyjazdu była trudniejsza ze względu na konieczność spełnienia wymogów sanitarnych, związanych z Covid-19 oraz zapewniania uczniom warunków podróży, zgodnych wytycznymi GIS, MEN, oraz wytycznymi krajów, przez które podróżowali uczniowie – informują naszą redakcję Smoliński i Janulewska.

– Wszyscy uczestnicy zostali przebadani na obecność koronawirusa. Na szczęście wszyscy okazali się być zdrowi i mogli wyruszyć w bezpieczną podróż – dodają.

W planie wycieczki poczyniono wiele zmian, wyeliminowano czynności, które mogłyby w jakikolwiek sposób zwiększyć ryzyko zachorowania i zastąpiono je czynnościami bezpieczniejszymi. Zmieniono również warunki samych praktyk uczniów w Grecji, dostosowując je do aktualnych potrzeb zdrowotnych.

Uczniowie bardzo niepokoili się, że coś może przeszkodzić w wyjeździe i odetchnęli z ulgą na wieść, że wyjazd dojdzie do skutku. Wśród 35 uczestników znalazło się 16 uczniów technikum informatycznego, 16 uczniów technikum handlowego oraz 3 opiekunów: nauczyciele Ewa Pietrzak, Kamil Watkowski i Krzysztof Gutowski.

Dyrektorzy ZST-Z rozpoczęli już pracę związaną z kolejnym wyjazdem uczniów na zagraniczne praktyki w związku z zakończeniem konkursu Erasmus +.

– Nasza szkoła otrzymała dofinansowanie z projektu ,,Międzynarodowa mobilność edukacyjna uczniów i absolwentów oraz kadry kształcenia zawodowego”, finansowanego z Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój. Mamy nadzieję, że kolejny, trzeci już wyjazd odbędzie się w nieco spokojniejszym czasie epidemiczno-zdrowotnym – mówią zgodnie Ewa Janulewska i Wojciech Smoliński.

AO

   

Dodaj komentarz

Kliknij by dodać komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.