Region

WYKOPKI W SKANSENIE

W pierwszą niedzielę września w Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu rozpoczęła się jesień. Podczas zorganizowanej 4 września imprezy plenerowej „Wykopki w skansenie” zwiedzający mogli poznać zwyczaje i prace wiejskie związane z przygotowaniami do zimy.
FOT. D.Krześniak

Gospodarze ruszyli do prac polowych, gospodynie kopały i zbierały ziemniaki, w zagrodach gręplowały wełnę, kisiły kapustę, szyły słomiane beczki i suszyły owoce. Również dla dzieci przygotowano wiele atrakcji. Honorowy patronat nad wydarzeniem objął Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik.

W wydarzeniu wzięło udział prawie 5400 osób. Piękna pogoda sprzyjała spędzaniu czasu na wolnym powietrzu i poznawaniu mazowieckich tradycji ludowych. W muzealnych zagrodach turyści odszukać mogli ślady zapomnianych już dziś zwyczajów i codziennego życia ludności wiejskiej. W tumanie kurzu pracowała kopaczka konna, a tuż obok kobiety i mężczyźni w strojach chłopskich wykopywali i sortowali kartofle. W wykopkach pracujących ochoczo wspierali uczestnicy. Wielu z nich z zainteresowaniem obserwowało też prezentacje orki i bronowania konnego. W jednej z zagród odbywało się mechaniczne gręplowanie wełny, a przed inną powstawała beczka ze słomy. W chałupach szatkowano i kiszono w beczce kapustę oraz suszono na arfach owoce. We wiatraku odbywały się pokazy pracy młynarza. Młodzi odkrywcy folkloru wzięli udział w warsztatach plastycznych, podczas których ozdabiali roślinami rysunki wiewiórek, jeży i jesiennych drzew. Mieli również okazję pobawić się replikami zabawek z początku XX wieku, a w stodole młynarza uczestniczyli w pokazach „Jak to ze zbożem było?” W swoich warsztatach pracowali kowal, szewc, plecionkarz, stolarz i rzeźbiarz. Zielarka zaś udzielała porad na temat właściwości ziół i roślin leczniczych. O godzinie 14.00 w zabytkowym kościele z Drążdżewa odprawiona została uroczysta msza święta w intencji udanych zbiorów. Zwiedzający poznawali też smaki jesieni na mazowieckiej wsi. Na polanie nieopodal amfiteatru unosiły się smakowite zapachy. W szerokim asortymencie wystawców uczestniczących w kiermaszu znalazły się potrawy, przekąski i napoje tradycyjnej kuchni, a także wyroby rękodzielnicze, naturalne kosmetyki, produkty pszczele, artykuły dekoracyjne i ręcznie wykonana biżuteria. Na muzealnej scenie wystąpiła wielokrotnie nagradzana Kapela Brodów wykonująca tradycyjną muzykę ludową z wykorzystaniem unikalnego już dzisiaj instrumentarium. Publiczność usłyszała utwory muzyki tradycyjnej i folkowej z różnych regionów Polski.

Do końca września, w każdą niedzielę, odbywać się będą „Niedziele w skansenie” – imprezy poświęcone obrzędowości i wiejskiemu rękodzielnictwu. Już 10 września odbędą się Europejskie Dni Dziedzictwa. Tegoroczna edycja poświęcona będzie związkom między folklorem polskim i ukraińskim. Do zwiedzania udostępnione zostaną wnętrza obiektów a w zagrodach i izbach chłopskich odbywać się będą prezentacje wiejskiej obrzędowości. Wstęp na wydarzenie będzie bezpłatny.

oprac.KC

Dodaj komentarz

Kliknij by dodać komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.