Edukacja

X JUBILEUSZOWA EDYCJA KONKURSU ORKANA

Jubileuszowa edycja 10 Poetyckiego konkursu poetyckiego im. Władysława Orkana w Bieżuniu stała się faktem. W czwartek, 9 marca, odbyła się finałowa gala, podczas której ogłoszono wyniki i nagrodzono poetów- amatorów w 3 kategoriach wiekowych: 1) 7-8 klasa Szkoły Podstawowej, 2) uczniowie szkól ponadpodstawowych i 3) uczniowie z niepełnosprawnościami.

Laureatami tegorocznego konkursu w swoich kategoriach wiekowych są:

I KATEGORIA:

I miejsce- Daria Małkowska, Szkoła Podstawowa nr 1 w Żurominie.

II miejsce- Marika Anna Lorenc, Szkoła Podstawowa w Kliczewie Dużym

III miejsce- Dominika Przybyszewska, Szkoła Podstawowa w Kliczewie Dużym.

Wyróżnienie: Adrian Bartnicki, Szkoła Podstawowa w Kliczewie Dużym

II KATEGORIA:

I miejsce- Julia Jaskulska, Liceum im. Marii Dąbrowskiej w Żurominie.

II miejsce- Patrycja Wojciechowska, , Liceum im. Marii Dąbrowskiej w Żurominie.

III miejsce- Dawid Lejza, Zespół Szkół im. Batalionów Chłopskich w Zielonej.

Wyróżnienie: Laura Żurek, Liceum Ogólnokształcące im. Władysława Orkana w Bieżuniu.

  Inicjatorka konkursu pani Katarzyna Janulewska- Śliwczyńska opowiada o genezie konkursu: -Wszystko zaczęło się w Muzeum Małego Miasta w Bieżuniu, od momentu współpracy, gdzie odbywa się cykliczny konkurs poetycki im. Stefana Gołębiowskiego założyciela Liceum Ogólnokształcącego, poety, tłumacza Horacego. Przygotowując przez kilka lat młodzież do recytacji nagrodzonej poezji w w/w konkursie wpadła na pomysł zorganizowania podobnego konkursu w Liceum im. Władysława Orkana w Bieżuniu.              

Tradycje bieżuńskie są bardzo ze sobą powiązane. Twórcą bieżuńskim, działaczem, społecznikiem, był wspomniany Stefana Gołębiowski, osobą zasłużoną dla miasta i założycielem Liceum, to on wybrał na patrona szkoły Władysława Orkana, który w jego ocenie zbawiennie przypominał mu podobno siebie samego.

 Ważną dla poety nagrodą jest opublikowanie jego wiersza, więc światło dzienne ujrzał już 2 tomik pokonkursowej poezji z poprzednich edycji. Zbiór ten dla młodych twórców jest bardzo istotny w ich życiu poetyckim, dla większości laureatów jest debiutem, wydarzeniem wyjątkowym, do którego wracają często w swojej dalszej karierze. Ktoś , gdzieś napisał: „Ludzie przemijają a wiersze przez nich zapisane zawsze gdzieś zostają”.

  -Bardzo ważną rolę w idei konkursu odgrywają sponsorzy i osoby patronujące od 10 lat konkurs, ich rola jest kluczowa. Wielkie serdeczne podziękowania kierujemy w stronę pana Starosty Powiatu Żuromińskiego Jerzego Rzymowskiego i pana Andrzeja Szymańskiego Burmistrza Miasta i Gminy Bieżuń, dziękuję za wsparcie Rady Rodziców Liceum Ogólnokształcącego im. Władysława Orkana w Bieżuniu. Równie ważną rolę odgrywają osoby oceniające prace czyli kapituła komisji: pani Sylwia Piekarska, pani Wioletta Gałązka i pani Mirosława Ostrowska. Serdeczne podziękowania za udział, gratulacje laureatom – pisze do nas Katarzyna Janulewska.

red.

Dodaj komentarz

Kliknij by dodać komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.