Informacje

Z mLegitymacji ZUS korzysta już ponad 665 tys. emerytów i rencistów  

Od stycznia 2023 roku ZUS wydaje legitymację emeryta-rencisty w formie plastikowej karty tylko na wniosek. Zakład z urzędu wystawia wszystkim uprawnionym elektroniczną wersję legitymacji, którą można pobrać w aplikacji mObywatel. Korzysta z niej już ponad 665 tys. emerytów i rencistów.

Mlegitymacja działa jak tradycyjna. Można nią potwierdzić status emeryta czy rencisty i skorzystać z przysługujących ulg oraz zniżek. Świadczeniobiorcy mogą posługiwać się dokumentem na własnym urządzeniu mobilnym, np. smartfonie. Wystarczy, że wcześniej zainstalują bezpłatną aplikację mObywatel i po jej uruchomieniu klikną opcję „dodaj dokument”, a następnie wskażą na wyświetlonej liście legitymację emeryta-rencisty-informuje Wojciech Ściwiarski, rzecznik prasowy ZUS w województwie mazowieckim.

Co ważne, jeśli wcześniej nie dodaliśmy w aplikacji mObywatel dowodu osobistego, to najpierw musimy potwierdzić swoją tożsamość, czyli dołączyć dowód osobisty, a następnie dodać legitymację emeryta-rencisty.

Elektroniczną legitymację można mieć zawsze przy sobie w telefonie komórkowym. Jest to duża wygoda. Przekonało się już o tym ponad 665 tys. emerytów i rencistów, którzy pobrali mLegitymację w aplikacji mObywatel.

Plastikowa legitymacja tylko na wniosek

Od stycznia 2023 r. legitymacja emeryta-rencisty w formie plastikowej karty wydawana jest wyłącznie na wniosek (formularz ERL) osoby zainteresowanej, jej przedstawiciela ustawowego albo pełnomocnika. Taki wniosek można złożyć w ZUS-ie w dowolnym czasie – zarówno razem z wnioskiem o przyznanie emerytury lub renty, jak i już po przyznaniu świadczenia. Z obu dostępnych legitymacji, czyli z wersji elektronicznej i plastikowej seniorzy mogą korzystać według własnych preferencji lub potrzeb.

Z wyrazami szacunku

Wojciech Ściwiarski

regionalny rzecznik prasowy ZUS

w województwie mazowieckim

Dodaj komentarz

Kliknij by dodać komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.