Informacje Promocja

Zabytki Mazowsza odzyskują dawny blask

W kościele w Szreńsku wyremontowana zostanie elewacja, neorenesansowy dwór w Kliczewie Małym zostanie zabezpieczony, a przydrożna kapliczka z figurą św. Jana Nepomucena w Borzuchowie-Daćbogach będzie poddana konserwacji. Akcja ratowania zabytków trwa. Prowadzi ją samorząd województwa mazowieckiego, który w tym roku na konserwację i renowację zabytkowych obiektów przeznaczył blisko 7,5 mln zł.
fot. Rzymskokatolicka Parafia pw. św. Michała Archanioła w Płońsku

Jak co roku samorząd Mazowsza w ramach instrumentu wsparcia przekazuje dofinansowanie na renowację i konserwację mazowieckich zabytków. Jak zaznacza marszałek Adam Struzik – To wyjątkowe obiekty na mapie naszego województwa, które mają dla nas nie tylko znaczenie historyczne, ale też kulturalne i architektoniczne.

Stare kaplice, urokliwe kościoły, czy tajemnicze dworki i pałace. W tym roku aż 93 obiekty z całego regionu odzyskają dawny blask dzięki dofinansowaniu z budżetu Mazowsza w wysokości aż 7,5 mln zł.

Kościół pw. Zwiastowania NMP w Czerwińsku

fot. ks. Łukasz Mastalerz

Kościół pw. Zwiastowania NMP w Czerwińsku nazywany jest też romańskim klejnotem Mazowsza. Zbudowany został w XII wieku i jest jednym z najważniejszych romańskich obiektów w Polsce. Jest też jednym z najstarszych sanktuariów maryjnych. Znajduje się tu Cudowny Obraz Matki Bożej Czerwińskiej Królowej Mazowsza. Wizytówką sakralnego obiektu jest także późnorenesansowy ołtarz z kolumnami i bramkami, zdobiony bogatą snycerską dekoracją z uskrzydlonymi główkami anielskimi, z grupą rzeźb i figurami w pierwszej kondygnacji oraz obrazami – w polu głównym znajduje się Cudowny Obraz Matki Boskiej Czerwińskiej z 1612 r. Jak podkreśla ks. Łukasz Mastalerz – Prace konserwatorskie i restauratorskie przy ołtarzu głównym trwają od trzech lat. Zakres prac obejmuje kapitalny remont konserwatorski ołtarza głównego, który pochodzi z pierwszej połowy XVII w. W jego centrum znajduje się wizerunek Matki Bożej Pocieszenia, który przed 50 laty koronował sługa boży Kardynał Stefan Wyszyński. Kościół przez wieki był odwiedzany i wspierany przez polskich władców. Sam Władysław Jagiełło modlił się w nim przed jedną z największych bitew w historii kraju w 1410 roku. Samorząd Mazowsza na konserwację i renowację ołtarza głównego przekazał w tym roku 100 tys. zł.

Kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Płońsku

fot. Rzymskokatolicka Parafia pw. św. Michała Archanioła w Płońsku

Kościół jest częścią zabytkowego zespołu pokarmelickiego i cennym zabytkiem architektury sakralnej na Mazowszu. Jego historia sięga czasów księcia mazowieckiego Siemowita IV. Sercem obiektu jest neorenesansowy ołtarz główny z 1870 r. Znajdują się tam obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem malowany na desce oraz XIX-wieczna kopia wizerunku św. Michała Archanioła według Guido Reniego. Szczególnie cenna jest późnogotycka rzeźba Chrystusa Ukrzyżowanego, pochodząca z przełomu XV i XVI wieku. – Parafia św. Michała Archanioła jest najstarszą parafią w Płońsku. Budynki parafialne to budynki pokarmelickie. Cieszę się, że dostałem fundusze od samorządu Mazowsza na remont dwóch ołtarzy w kaplicy północnej i południowej. Wspólnota parafialna bez wsparcia nie dałaby rady odnowić świątyni – mówi proboszcz ks. Janusz Rumiński. Oba ołtarze boczne z kaplicy południowej i północnej zachowane są w stylu późnobarokowym i potrzebują remontu. Dzięki dofinansowaniu od samorządu Mazowsza już niebawem przeprowadzone zostaną tam prace konserwatorskie i restauratorskie. Na ten cel samorząd przyznał 120 tys. zł.

Dwór w Kliczewie Małym

fot. Urząd Gminy i Miasta Żuromin

Kliczewski dwór został wybudowany w XIX wieku przez rodzinę Bagieńskich. W kolejnych latach dworek przeszedł wraz z posagiem Heleny Bagieńskiej na własność Podczaskich i w ich władaniu był do II wojny światowej. Od 1945 r. budynek pełnił rolę szkoły. Jak podkreśla burmistrz Żuromina Aneta Goliat – Dworek w Kliczewie to piękne miejsce i wyjątkowo urokliwe. Budynek jest jednak w bardzo złym stanie, a w samorządowym  budżecie trudno znaleźć pieniądze na jego remont. Niestety, od kilkunastu lat obiekt jest nieużytkowany i zdewastowany. Dwór został skomponowany w duchu neorenesansu w formie nieregularnej willi. Już niebawem dzięki dotacji samorządu województwa mazowieckiego dworek w Kliczewie Małym odzyska dawny charakter. Miasto Żuromin otrzymało na ten cel 50 tys. zł. – Cieszę się, że otrzymaliśmy dotację na zabezpieczenie budynku i uprzątniecie terenu. Dzięki temu może chociaż trochę zatrzymamy jego niszczenie i sprawimy, że będzie tam po prostu ładniej – dodaje burmistrz żuromina.

Wśród zabytków, które w tym roku otrzymają dofinansowanie z budżetu Mazowsza z subregionu ciechanowskiego znalazło się 7 obiektów. Łączna wartość dofinansowania wszystkich projektów wyniesie ponad 7,5 mln zł, a do subregionu ciechanowskiego trafi blisko 670 tys. zł. Wsparcie otrzymali:

  • Parafia Rzymskokatolicka pw. św. Doroty w Bogurzynie na odwodnienie ścian i fundamentów – 60 tys. zł;
  • Parafia Rzymskokatolicka pw. św. Wojciecha w Malużynie na prace konserwatorskie i renowacyjne przy zabytkowym kościele – 60 tys. zł;
  • Parafia Rzymskokatolicka pw. Zwiastowania NMP w Czerwińsku na kontynuację prac konserwatorskich i restauratorskich przy ołtarzu głównym – 100 tys. zł;
  • Gmina Grudusk na konserwację kapliczki przydrożnej z figurą św. Jana Nepomucena w Borzuchowie-Daćbogach – 30 tys. zł;
  • Parafia Rzymskokatolicka pw. św. Wojciecha w Szreńsku na remont elewacji kościoła – 120 tys. zł;
  • Parafia Rzymskokatolicka pw. św. Michała Archanioła w Płońsku na prace konserwatorskie i restauratorskie przy ołtarzu bocznym z kaplicy północnej i z kaplicy południowej z XVIII w. – 120 tys. zł;
  • Gmina i Miasto Żuromin na wykonanie projektu zabezpieczenia dworu i otaczającego go parku w Kliczewie Małym przed dalszą degradacją wraz z robotami zabezpieczającymi i porządkowymi – 50 tys. zł.

Dodaj komentarz

Kliknij by dodać komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.