Od wielu lat samorząd Siemiątkowa nie wydziela z budżetu gminy środków na Fundusz Sołecki. Gmina co roku planuje większe inwestycje, nie rozdrabniając środków na małe zadania w każdej wsi. – Proponuję, abyśmy za te środki kupili nową równiarkę – poinformował wójt Piotr Kostrzewski podczas sesji 30 marca. Miał on na myśli nową (w stosunku do tej używanej obecnie, która jest już wysłużona i często zawodzi), ale „używaną”, bo zupełnie nowa fabrycznie maszyna jest bardzo droga. Niezniszczona i sprawna z kolei będzie jednak służyła wszystkim mieszkańcom gminy, bo ta obecna jest już wysłużona. – Ta już się nie nadaje, teraz dalibyśmy ok. 80 tys., żeby ją wyremontować, a dalej będzie stara – tłumaczył potrzebę. Zdaniem włodarza jest to dobra inwestycja z korzyścią dla wszystkich mieszkańców. – Potrzebna jest cały czas, bo trzeba przywieźć żwiru i nawieźć, wyrównać – skomentował.
Radny Tomasz Staniszewski był zdania, że należałoby środki wyodrębnić, a potem przedstawić mieszkańcom pomysł ich przeznaczenia np. na równiarkę. Dlaczego? A to dlatego, że to aktywizuje mieszkańców, którzy mają poczucie, że uczestniczą w procesie decyzyjnym i ich głos się liczy.
Głos w dyskusji zabrał też sekretarz urzędu Mirosław Różański, który stwierdził, że gmina potrzebuje zarówno sprawnej równiarki, jak i ciągnika wraz z przyczepą do wykonywania drobnych zadań na gminnych drogach. Potrzebna byłaby także kosiarka, żeby wycinać pobocza, a dodatkowo jakaś piaskarka do używania w okresie zimowym.
Jego zdaniem w sołectwach, w których drogi są już asfaltowe (a gmina ma ok 40 km asfaltów na ok. 130 km wszystkich swoich dróg), a przy założeniu, że głos w sprawie przeznaczenia Funduszu Sołeckiego mieliby podjąć mieszkańcy poprzez rady sołeckie, nikt nie przeznaczyłby środków na równiarkę do dróg gruntowych. Mieszkańcy tych wsi, gdzie jest asfalt mieliby inne potrzeby, więc też chcieliby skorzystać z pieniędzy.
Po dość długiej dyskusji uchwałę o niewyodrębnieniu środków podjęto. Przeciw niewyodrębnianiu pieniędzy w przyszłorocznym budżecie gminy byli radni Agnieszka Czaplińska, Tomasz Staniszewski, Dawid Rudziński i Wioleta Kowalska. Pozostałych 11 radnych zdecydowało, że środki zostaną w budżecie i przeznaczone będą na coś większego.
Jak napisano w uzasadnieniu, 39 miejscowości gminnych skupionych jest w 23 sołectwach. Przy tak rozbudowanym systemie samorządu wsi, rada uznała za niezasadne ze względów ekonomicznych i organizacyjnych wyodrębnienie w budżecie na 2022r. Funduszu Sołeckiego. Jednocześnie rada, mając na uwadze zakres zrealizowanych zadań, uznała za wystarczające działania na rzecz zaspokajania zbiorowych potrzeb mieszkańców poszczególnych sołectw z terenu gminy.
AO
Dodaj komentarz