Na sygnale

ZANIM KLIKNIESZ – PRZECZYTAJ

Żuromińscy policjanci ostrzegają przed oszustwami podczas zakupów i sprzedaży online. Sprawdzajmy sklepy, aukcje oraz inne witryny internetowe. Czytajmy komentarze i opinie. Zadbajmy, aby nasze zakupy, były i przyjemne, ale również bezpieczne.

Na stronie żuromińskiej policji pojawił ZANIM KLIKNIESZ – PRZECZYTAJ

się apel do mieszkańców. Czas pandemii wprowadził nas jeszcze bardziej w świat cyfrowej rewolucji, co sprawiło, że okresie zamkniętych sklepów czy galerii handlowych, zaczęliśmy częściej korzystać z portali aukcyjnych. Dostępność sklepów internetowych i aukcji na popularnych portalach cały czas cieszy się ogromnym powodzeniem, zwłaszcza w tym trudnym dla nas wszystkich czasie. Niestety niejednokrotnie zdarza się, że osoby korzystające z wirtualnych płatności stają się celem dla cyberprzestępców.

Dlatego policja ostrzega, byśmy pamiętali zamawiając i otrzymując wybrany przedmiot, by nigdy i nikomu nie podawać danych znajdujących się na karcie płatniczej, w szczególności numeru karty czy kodu CCV (trzy cyfrowy), który znajduje się na drugiej stronie karty płatniczej; nigdy i nikomu nie podawać indywidualnego numeru klienta czy hasła logowania do bankowości elektronicznej. Podczas logowania do swojego banku robić to za pośrednictwem nowej karty banku, a nie za pośrednictwem linku przesyłanego przez oszustów internetowych. Do bezpiecznej formy dokonywania płatności można zaliczyć formę płatności za pobraniem, a najlepiej z możliwością sprawdzenia przesyłki (taka formę zapewniają firmy kurierskie). Oszuści internetowi bardzo szybko reagują na umieszczoną ofertę sprzedaży bądź zakupu przenosząc rozmowę na komunikatory internetowe, celem „dogadania” szczegółów transakcji. Taka sytuacja to wyraźny sygnał (czerwone światło), że raczej na pewno mamy do czynienia z nieuczciwą osobą.

– Tylko od początku 2022 roku żuromińska policja otrzymała blisko 30 zgłoszeń dotyczących oszustw za pośrednictwem portali internetowych -informuje rzecznik KPP w Żurominie mł. asp. Tomasz Łopiński.

AO

komentarz

Kliknij by dodać komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.