Informacje

”Żołnierska Pamięć” – odeszli na wieczną wartę!

5 Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej po raz kolejny wzięła udział w akcji „Żołnierska Pamięć”, której celem jest uczczenie pamięci poległy żołnierzy. Terytorialsi uporządkowali groby, składając na nich znicze, kwiaty i oddając hołd - to ważna forma upamiętnienia i szacunku dla bohaterów, którzy poświęcili swoje życie dla naszego kraju.

„Żołnierska Pamięć” to wspaniała inicjatywa, w którą po raz kolejny włączyła się 5 Mazowiecka Brygada OT. Wszystkich Świętych to czas szczególnych wspomnień dokonań i czynów tych, których już nie ma w naszych szeregach. Złożony wieniec, czy zapalony znicz nabierają szczególnego znaczenia. Terytorialsi z batalionów naszej Brygady odwiedzili i uporządkowali groby i mogiły szczególnie bliskie naszym sercom – m.in. miejsce pamięci poświęcone ppor. Mieczysławowi Dziemieszkiewiczowi ps. „RÓJ” – patronowi 5 MBOT oraz Bronisława Gniazdowskiego ps. „Mazur” – żołnierza powojennego podziemia antykomunistycznego, grób Romana Dziemieszkiewicza – żołnierza podziemia niepodległościowego w czasie II wojny światowej i powojennego podziemia antykomunistycznego.

Żołnierze Mazowieckiej Piątki odwiedzili pomnik ofiar hitlerowskich i mogiłę zbiorową mieszkańców Ciechanowa, groby weteranów, a także mogiły żołnierzy podziemia niepodległościowego pod Sokołowem Podlaskim i tych poległych we wrześniu 1939 roku pod Zielonką, pomniki nagrobne powstańców styczniowych oraz zbiorową mogiłę nieznanych żołnierzy wojny polsko – bolszewickiej w Węgrowie. Zapalili znicze pamięci na nagrobkach kombatantów i żołnierzy Armii Krajowej, którzy odeszli w ostatnich latach – por. Stanisław Jagiełło i kpt. Wiesław Ratajski.

To bardzo ważny moment, aby uhonorować i upamiętnić poległych żołnierzy, pamiętać o ich poświęceniu i docenić służbę – odwiedzanie grobów to sposób na zachowanie żywej pamięci o naszych przodkach.

Zespół prasowy 5 MBOT

kpr. Renata Jaskulska

Dodaj komentarz

Kliknij by dodać komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.