Informacje

Żuromińska pływalnia z włoską niecką, jak w Uniejowie 

2050 m 2 powierzchni w tym 3 niecki basenowe, strefa SPA z sauną fińską, parową, jacuzzi oraz basenem lodowym. Tak przedstawia się nowy obiekt rekreacyjny w Żurominie otwarty 18.10.2024r. Kryta Pływalnia jest już gotowa. Generalny Wykonawca zakończył prace. Ostatnie tygodnie upłynęły na realizacji odbiorów i szkoleniach pracowników z systemu zarządzania budynkiem i technologii basenowej. Zapraszamy na krótką wycieczkę po obiekcie z Pawłem Puzoniem, Kierownikiem Projektu z ramienia Balzola Polska.
fot. Kacper Czerwiński KŻ

W ostatnich tygodniach prac Balzola Polska  przeszkoliła pracowników zamawiającego z obsługi technologii basenowej, saun, obsługi kasowej, utrzymania bieżącego basenów oraz z BMS (Building Management System), czyli systemu zarządzania budynkiem . Generalny wykonawca uczestniczy w odbiorach ze służbami zewnętrznymi. Oficjalne otwarcie budynku miało miejsce 18 października.  

Podczas eventu inauguracyjnego inwestor przekazał na ręce Dyrektora Generalnego, Balzola Polska, Adama Stawskiego tabliczkę o treści:

Podziękowania dla Balzola Polska Sp. z o.o. w dowód uznania profesjonalizmu i poziomu realizacji oraz dobrą współpracę przy realizacji budowy Pływalni Powiatowej w Żurominie.
Podpisali: Ireneusz Rejmus – Wicestarosta Żuromiński; Zygmunt Liszewski – Przewodniczący Rady Powiatu Żuromińskiego; Jerzy Rzymowski – Starosta Żuromiński.

Jest nam niezwykle miło przyjąć od inwestora tak przemiły wyraz wdzięczności uwieczniony w formie pamiątkowej tablicy. To zwieńczenie wielu miesięcy prac naszego zespołu, któremu w tym miejscu chciałbym podziękować za świetną robotę! – mówi Adam Stawski.

Zajrzyjmy wraz z Kierownikiem Projektu, Pawłem Puzoniem, do wnętrz obiektu tuż przed otwarciem. Na filmie zobaczą Państwo nie tylko użytkową część pływalni, jak i jej technologiczne serce schowane w podziemiach.

Zobacz materiał wideo – Basen w Żurominie – wizyta na obiekcie tuż przed otwarciem

Obiekt dzieli się na dwie kondygnacje:

  • Naziemną usytuowaną na poziomie 0 (parterze), gdzie znajdziemy: strefę kasową, szatnie do zostawienia okrycia wierzchniego i obuwia, przebieralnię z szafkami na torby sportowe wraz z rzeczami basenowymi, część sanitarną z prysznicami, strefę SPA  wyposażoną w sauny i natryski schładzające oraz halę basenową wyposażoną w trzy niecki: sportową, rekreacyjną i brodzik dla dzieci. W hali znajduje się również trybuna dla publiczności oraz zawodników, niezbędna jeśli w obiekcie planowane byłyby zawody sportowe oraz pomieszczenie dla ratownika do udzielania pomocy przedmedycznej. 
  • Podziemną na poziomie -1, gdzie znajduje się pomieszczenia dla pracowników: świetnie wyposażona kuchnia z jadalnią, szatnie pracownicze oraz magazynek podręczny. W podziemiu ulokowano też pomieszczenia techniczne takie jak rozdzielnia główna oraz pomieszczenie technologii basenowej, gdzie rozlokowano aparaturę basenową służącą do uzdatniania i dystrybucji wody w basenach.

Sercem basenu jest aparatura schowana w podziemiach

„Na poziomie -1 w siedmiu obiegach uzdatniamy wodę, aby uzyskać ją w formie bezpiecznej do kąpieli. Widoczne na zdjęciach zbiorniki są to specjalne filtry, w których złoża węglowe oraz piaskowe uzdatniają naszą wodę, którą następnie wtłaczamy rurociągami do niecek basenowych. Woda basenowa tak naprawdę jest wodą wodociągową, która przez system technologii basenowej jest uzdatniana, następnie znajduje się w obiegu zamkniętym , natomiast woda, którą spuszczamy do sieci pozwala nam na nagrzewanie wstępne kolejnej partii wody za pomocą centrali odzysku ciepła” – wyjaśnia Paweł Puzoń, Kierownik Projektu, Balzola Polska.

Z basenu jednocześnie może korzystać prawie 200 osób

Każdy będzie miał indywidualną szafkę, sterowaną zegarkiem. Przed wejściem do hali basenowej i strefę wellness obligatoryjne jest   skorzystanie z prysznica. Na wyposażeniu obiektu jest 12 pryszniców w obu przebieralniach damskiej i męskiej. W części SPA do użytku klientów  jest grota solna, łaźnia parowa, łaźnia fińska oraz basen lodowy. Największym pomieszczeniem  w obiekcie jest hala basenowa, w które znajdują się trzy niecki.

Basen sportowy – długość 25m; głębokość od 1,2m do 1,8 m; powierzchnia lustra 312 m2; 6 torów sportowych. W niecce sportowej znajduje się 6 torów, które umożliwiają realizację zajęć sportowych, ale także różnych zawodów zarówno międzyszkolnych, jak i o randze krajowej.

Basen rekreacyjny – długość pola do nauki pływania 9,0m; powierzchnia lustra 120m2; głębokość 120cm; atrakcje wodne: ławeczka wodna do masażu;  masażery karku, 2 wanny jacuzzi oraz huśtawka wodna. Jest to ten półokrągły obiekt w narożniku niecki rekreacyjnej. Działa to tak, że woda będzie podbijała osobę, która się tam znajdzie, do góry i na dół i będzie można się w ten sposób tak huśtać.

Brodzik – lustro o powierzchni 40m2; zabawki wodne i miękkie dno. Jest to specjalna warstwa miękkiego PCV w formie gąbki, która montowana jest pod folią uszczelniającą. Dzięki temu niecka nie ma twardego podłoża, a jest ono przyjemne w dotyku jak wykładzina dywanowa.

Temperatura w basenach będzie oscylowała między 27 – 28 stopni. Wszystkie niecki ze względu na to, że znajdują się blisko siebie na hali basenowej będą miały zbliżoną temperaturę.

Wzywaniem była logistyka i sąsiadujący obiekt sportowy

Utrudnieniem wykonawczym była bliskość hali sportowej, która jest płycej posadowiona niż budynek pływalni. Przed realizacją głębokiego wykopu musieliśmy wykonać zabezpieczenia przeciwko osuwaniu się skarpy, ponieważ bliskość hali oraz drogi wojewódzkiej nie pozwalała na wykonanie szerokiego rozkopu. Dodatkowo działka, na której realizowane były prace budowlane ma kształt wydłużonego prostokąta, która nie pozwalała na wytyczenie drogi wokół budynku. Z tego powodu mogliśmy wydzielić tylko jeden pas ruch na Placu Budowy bez możliwości nawracania, co zmuszało zespół realizacyjny do wielopłaszczyznowego przemyślenia sposobu dostaw, doboru maszyn oraz fazowania prac na budowie – opowiada Paweł Puzoń.

Włoska niecka jak w Uniejowie

Niecka basenowa została prefabrykowana we Włoszech przez firmę Myrtha. Jest to jeden z najbardziej prestiżowych dostawców tego typu rozwiązań. Podobne niecki są zamontowane na basenach w Toruniu, w Szczecinie w Fabryce Wody jak i w Uniejowie w termach. Jest ona wykonana ze z paneli stali nierdzewnej pokrytych twardym PCV. Dzięki temu jest szczelna i bardziej odporna na uszkodzenia mechaniczne, nie koroduje i umożliwia sprawny montaż.

Ekologiczny charakter obiektu

Nowopowstałe drogi wokół obiektu są „zielone”. Wykonano je z geokraty, wypełnionej substratem i trawą. Dach nad basenem wykonany pokryty matami rozchodnikowymi akumulujących wodę deszczową.

Budowa rozpoczęta 17.01.2023r i zakończyła się po 21 miesiącach.

Powierzchnia budynku  wynosi  2050 m2 .  Cały obiekt też jest przystosowany do obsługi osób z niepełnosprawnościami oraz małych dzieci.

Metryczka projektowa:

  • ZADANIE: ,,Budowa krytej pływalni przy Liceum Ogólnokształcącym w Żurominie”
  • GENERALNY WYKONAWCA: Balzola Polska sp. z o.o.
  • ZAMAWIAJĄCY: Powiat Żuromiński

Balzola Polska Sp. z o.o. została utworzona w 2008 roku. Firma jest częścią grupy kapitałowej Lantania. Rozwój infrastruktury drogowej i szynowej to filary działalności grupy. Firma uczestniczy w pełnym cyklu wodnym, rozwijając infrastrukturę hydrotechniczną. Buduje oczyszczalnie ścieków i zakłady odsalania, tym samym wspierając dekarbonizację gospodarki poprzez realizację infrastruktury opartej na energii odnawialnej. W Polsce Balzola ma bogate doświadczenie we współpracy z administracją publiczną, realizując obiekty infrastrukturalne jak: drogi, deptaki, trakcje tramwajowe, przebudowę skrzyżowań. Wykonuje również obiekty kubaturowe pod klucz takie jak, szkoły, przedszkola, budynki administracji publicznej w tym także dla sektora sądowniczego. W tym, roku rozpoczęła również budowę obiektu mostowego w Krasnymstawie. Realizacji obiektów dla administracji publicznej to jedna z najmocniejszych stron Balzoli. W tym roku w ramach prestiżowego konkursu Modernizacja Rok i Budowa XXIw. Balzola zgarnęła pierwszą nagrodę za wykonanie nowej linii tramwajowej dla Miasta Toruń prowadzącej na nowe osiedle Jar. Otrzymała również wyróżnienie za wykonanie Hali Widowiskowo – Sportową w Mielcu.

   

Dodaj komentarz

Kliknij by dodać komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.