Informacje

ZWOLNIENIE LEKARSKIE NA WAKACJACH

Gdy na urlopie zdarzy się wypadek lub choroba, to nie podawaj lekarzowi adresu domowego. Należy posłużyć się aktualnym adresem pobytu. W przeciwnym wypadku możemy sobie narobić niepotrzebnych kłopotów.
fot.pixabay

Może zdarzyć się tak, że w trakcie wymarzonego urlopu nad morzem lub w górach ulegniemy wypadkowi lub zachorujemy. Gdy zatrzyma nas to na dłużej w danym miejscu, to w trakcie wystawiania zwolnienia trzeba podać lekarzowi aktualny adres, pod którym będziemy przebywa

w czasie „chorobowego”, a nie adres domowy. W przeciwnym wypadku możemy sobie narobić niepotrzebnych kłopotów. Jeśli później zmieni się miejsce pobytu, to nic nie szkodzi. Trzeba tylko w ciągu maksymalnie 3 dni poinformować o tym pracodawcę i ZUS.

By uniknąć kłopotów

Wskazanie prawidłowego adresu pobytu w czasie zwolnienia lekarskiego umożliwi przeprowadzenie kontroli prawidłowości wykorzystywania zwolnień lekarskich. Jest to bardzo istotne, bo nieusprawiedliwiona nieobecność chorego w domu w trakcie kontroli może być przyczyną odmowy prawa do wypłaty zasiłku chorobowego. Łatwo wyobrazić sobie sytuację, w której chory, będąc na wakacjach, może postępować wręcz idealnie, tzn. przebywać w miejscu zakwaterowania, wykonywać zalecenia lekarskie, unikać zachowań, które mogłyby wydłużyć rekonwalescencje, ale i tak kontrola zwolnienia zakończyłaby się negatywnie. Dlaczego? Bo przyszłaby pod adres zamieszkania. Nie zastawszy nikogo kontrolujący podważy prawidłowe wykorzystanie zwolnienia i może się to skończyć brakiem wypłaty zasiłku.

Gdy potrzebujesz opieki bliskich

Zdarzają się też takie sytuacje, w których pacjent choruje w domu, ale po czasie uświadamia sobie, że potrzebuje jednak pomocy kogoś bliskiego i przenosi się np. do rodziny, która w tym czasie będzie się nim opiekować. Nic nie stoi na przeszkodzie, by to zrobić, ale trzeba pamiętać o pewnych obowiązkach względem ZUS i pracodawcy. Wtedy również trzeba poinformować swojego pracodawcę oraz Zakład Ubezpieczeń Społecznych o nowym adresie.

ZUS przypomina, że kontrolę wykorzystywania zwolnień lekarskich ma prawo przeprowadzić nie tylko Zakład Ubezpieczeń Społecznych, ale uprawnieni płatnicy składek, którzy wypłacają zasiłki (pracodawcy, którzy zatrudniają powyżej 20 osób). Kontrola polega na sprawdzeniu, czy zwolnienie wykorzystywane jest prawidłowo, tzn. czy chory wykorzystuje zwolnienie lekarskie zgodnie z jego przeznaczeniem i stosuje się do zaleceń lekarza, a nie np. pracuje, remontuje mieszkanie, czy wykonuje inne prace, które mogłyby wydłużyć powrót do zdrowia.

Piotr Olewiński

Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS województwa mazowieckiego

Dodaj komentarz

Kliknij by dodać komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.