Wiadomości

BIEŻUŃSCY RADNI APELUJĄ WS. FINANSOWANIA OŚWIATY

Podczas ostatniej w 2020 roku sesji Rady Miejskiej w Bieżuniu rajcowie przyjęli stanowisko dotyczące sytuacji finansowej oświaty w gminie. Samorząd w ubiegłym roku otrzymał subwencję, ale niemal drugie tyle dołożył ze swoich.

Nie pierwszy raz na naszych łamach poruszamy problem finansowania oświaty. Utrzymanie szkół jest bolączką wszystkich samorządów z naszego powiatu. Do oświaty dokładają wszyscy. Podobne stanowiska do Bieżunia na przestrzeni lat uchwalały już inne samorządy. Czy sytuacja się zmieni? Nie wiadomo, ale próbować warto. W załączniku do podjętej uchwały bieżuńscy samorządowcy piszą: „My, Radni Rady Miejskiej w Bieżuniu przedstawiciele lokalnej społeczności, wyrażamy ogromny niepokój związany z obecną sytuacją finansową samorządów. Od dłuższego czasu zauważamy narastające zagrożenia podstaw finansowych funkcjonowania naszej Gminy.” Samorząd zaznacza, że otrzymywana subwencja jest niewystarczająca. Każdego roku udział procentowy gminy w funkcjonowaniu oświaty rośnie. W 2020 roku Bieżuń dołożył niemal drugie tyle co otrzymał. Udział subwencji w wydatkach na oświatę wyniósł tylko 55,87%. Rok wcześniej było to 59,11%, dwa lata temu 62,38%.

„System subwencjonowania na jednego ucznia spowodował, że przeznaczone przez samorząd dotacje dla szkół, przekraczają nasze możliwości.”- podkreślają radni. „Samorząd musi bowiem zadbać o zrównoważony rozwój i wszechstronny rozwój gminy i nie możemy sobie pozwolić na realizację jedynie zadań oświatowych”- czytamy w stanowisku.

Radni chcą przede wszystkim zwiększenia subwencji oświatowej z uwzględnieniem realizacji zadań, w szczególności przyjęcia przez rząd obowiązku finansowania wynagrodzeń nauczycieli. Objęcia subwencją oświatową edukacji przedszkolnej.

Przewodniczący Rady Miejskiej został zobowiązany do przekazania stanowiska: Marszałkowi Sejmu, Marszałkowi Senatu, Premierowi, Wojewodzie Mazowieckiemu, Związkowi Gmin Wiejskich, Ministrowi Edukacji Narodowej, samorządom gminnym z terenu województwa mazowieckiego.

KC

Dodaj komentarz

Kliknij by dodać komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.