Wiadomości

DEBATA NAD USTAWĄ ODOROWĄ I PTASIĄ GRYPĄ

Dziś w Starostwie Powiatowym w Żurominie o godzinie 12:00 rozpoczęło się posiedzenie Parlamentarnego Zespołu ds. zwalczania i zapobiegania chorobom zakaźnym zwierząt. Oprócz posłów w spotkaniu wzięli udział samorządowcy z naszego powiatu.
Wicestarosta Ireneusz Rejmus jako gospodarz przedstawił bieżącą sytuację powiatu

Członkowie posiedzenia rozmawiają o bieżącej sytuacji związanej z epidemią ptasiej grypy w Polsce. Powiat żuromiński jest jednym z większych skupisk ferm drobiu. Właśnie na naszym terenie epidemia zebrała ogromne żniwo, o czym informowaliśmy na bieżąco.

Od kilku lat mówi się też o ustawie odorowej, która miałaby unormować kwestię budowy nowych oraz funkcjonowanie działających już dużych ferm drobiu i trzody chlewnej. Niestety przez wiele lat tylko mówiło się o takim dokumencie. Gotowy projekt miała Lewica, ale utknął on w sejmowej „zamrażarce”. Teraz sprawa wróciła. Pretekstem do tego była epidemia ptasiej grypy w Polsce, która spustoszyła nasz powiat.

W związku z tym powołano Parlamentarny Zespół ds. zwalczania i zapobiegania chorobom zakaźnym zwierząt. Przewodniczącym został poseł Lewicy Arkadiusz Iwaniak (reprezentant naszego okręgu), wiceprzewodniczącymi zespołu zostali posłowie: Piotr Borys KO, Marcin Kulasek Lewica, Jan Rzepa KP.

Dziś (02.06) w Starostwie Powiatowym w Żurominie trwa hybrydowe posiedzenie tego zespołu, w którym biorą udział m.in. przedstawiciele ministerstw, Główny Lekarz Weterynarii, a także samorządowcy z naszego powiatu oraz okolicznych gmin. Debatujący rozmawiają m.in. o: epidemii wysoce zjadliwej grypy ptaków – analiza obecnej sytuacji oraz analiza zagrożeń; ustawie o uciążliwości zapachowej, tzw. odorowa – prezentacja projektu ustawy.

Więcej w najnowszym wydaniu „Kuriera”, które ukaże się 9 czerwca.

Kacper Czerwiński

Dodaj komentarz

Kliknij by dodać komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.